Стоунхендж

United Kingdom / England / Larkhill /
 пам'ятник, neolithic age (en), henge (en), megalith (en), цікаве місце, Світова спадщина ЮНЕСКО, scheduled ancient monument (en), bronze age (en)

Стоунхендж (англ. Stonehenge, від староанглійського Stan Hengues — “Висячі Камені”) — дольмен, що складається з декількох кілець із гігантських (до 8,5 м висотою) каменів.
Розташований в Великобританії на горбистій пустці поблизу міста Солсбері (графство Вілтшир) за 130 км на південний захід від Лондону на Солсберійській рівнині. Тричі перебудовувався між 3500 і 1100 роками до н.е.

Стоунхендж був кільцевим ровом з двома залами і, можливо, служив кладовищем. По кругу уздовж зовнішнього валу розташовані 56 маленьких похоронних «лунок Обрі», названих так на честь Джона Обрі, який першим описав їх в XVII сторіччі. На північний схід від входу в кільце стояв величезний, семиметровий П'ятковийний камінь.

Стоунхендж є спорудою з 82 п'ятитонних мегалітів, 30-ти кам'яних блоків, вагою по 25 тонн і висотою понад 4 м. Зверху на них поклали плити-перемички довжиною 3,2 м. У центрі стояли 5 так званих трилітів — величезних П-подібних каменів, вага яких досягає 50 тонн. Складені кам'яні блоки утворюють арки, які служили колись покажчиком сторін світу.
Камені для зведення комплексу доставлялися з каменоломень, які розташовані більш ніж за 300 кілометрів від місця будівництва.
Міста поруч:
Координати:   51°10'43"N   1°49'34"W