Sybin

Romania / Sibiu /
 gmina, tylko kontur obiektu, county seat (en), była stolica

Sybin (rum. Sibiu, węg. Nagyszeben, niem. Hermannstadt) to miasto w środkowej Rumunii, w Siedmiogrodzie, stolica okręgu Sybin. Liczy 150,000 mieszkańców i jest jednym z największych miast kraju. Merem jest Klaus Johannis z Demokratycznego Ruchu Rumuńskich Niemców. Leży nad rzeką Cibin, dopływem Oltu.
Historia
Sybin został założony w roku 1190 przez saskich kolonistów wysłanych w okolice dzisiejszego miasta. Najprawdopodobniej zostało zbudowane w pobliżu rzymskiego posterunku, Caedonii, opuszczonego w czasach przybycia Sasów.

W XIV wieku Sybin był już ważnym centrum handlu. W 1376 roku rzemieślnicy byli podzieleni na 19 gildii. Miasto było także najważniejszym z siedmiu miast, które dały najpierw niemiecką - Siebenbürgen - a następnie polską - Siedmiogród - nazwę Transylwanii. Znajdował się tu także Universitas Saxorum, zgromadzenie niemców w Siedmiogrodzie. Zwyczajowo w XVII wieku opisywano Sybin jako najbardziej wysunięte na wschód miasto kultury zachodnioeuropejskiej; było także ważnym skrzyżowaniem szlaków pocztowych biegnących na wschód - do Turcji i dalej do Persji, Chin.

W XVIII i XIX wieku Sybin stał się ważnym centrum dla Rumunów zamieszkujących zarówno Siedmiogród jak i zależne od Turcji Hospodarstwa Wołoszczyzny i Mołdawii. Swoją siedzibę miał tu Banca Albina, pierwszy bank, którego właścicielem był Rumun, a także ASTRA (Siedmiogrodzkie Stowarzyszenie Literatury i Kultury Rumuńskiej). W latach 60. XIX wieku w Sybinie ulokowano siedzibę prawosławnej metropolii podległej cerkwi rumuńskiej - do tej pory miasto ma status jednego z najważniejszych centrów duchowych Rumunii.

Po I wojnie światowej i ostatecznemu rozwiązaniu Austro-Węgier Sybin wszedł w skład Rumunii - potwierdzono to traktatem z Trianon. Część populacji miasta nadal stanowią Węgrzy i Niemcy, chociaż duża część tych ostatnich wyemigrowała do RFN po rumuńskiej rewolucji. Obecnie 2% populacji Sybina to Węgrzy, a 1,6% - Niemcy. Z grona tych ostatnich pochodzi obecny mer miasta, Klaus Johannis.

W 2007 roku Sybin pełnił honory Europejskiej Stolicy Kultury.

Komunikacja
Sybin
Koncert w Sybinie w ramach pełnienia honorów Europejskiej Stolicy KulturySybin jest ważnym węzłem drogowym. Międzynarodowa droga E68/1 krzyżuje się tu z drogami krajowymi nr 7 i 14. W Sybinie znajduje się także międzynarodowy port lotniczy. Miasto jest również węzłem kolejowym, z obsługiwanymi przez CFR połączeniami do Braszowa, Râmnicu Vâlcei, Alby Iulii, Oradei i Bukaresztu. W mieście znajduje się stacja kolejowa Sibiu.

Operatorem komunikacji miejskiej jest Tursib. Obsługuje on jedną podmiejską linię tramwajową do Răşinari, pięć linii trolejbusowych oraz około dwudziestu linii autobusowych.

Muzea
Muzeum Brukenthala
Muzeum historyczne
Muzeum historii farmacji
Muzeum historii naturalnej
Muzeum broni i trofeów myśliwskich
Muzeum ASTRA [1]
Muzeum etnografii i sztuku ludowej im. Emila Sigerusa
Muzeum etnografii powszechnej "Franz Binder"
Muzeum kultury siedmiogrodzkiej "ASTRA"
Muzeum techniki ludowej (Muzeum tradycyjnej kultury ludowej "ASTRA")

www.youtube.com/watch?v=H3vwIv0AUPI

www.youtube.com/watch?v=_rCw-dOFxdo
Miasta w pobliżu:
Współrzędne:   45°47'1"N   24°9'16"E
  •  95 km
  •  105 km
  •  127 km
  •  221 km
  •  250 km
  •  267 km
  •  296 km
  •  300 km
  •  317 km
  •  377 km