Pałac Peles (Sinaia)

Romania / Prahova / Sinaia / Aleea Peleșului, 2
 pałac, zabytkowy budynek

Wzniesiony został w latach 1873–1883 z polecenia króla Rumunii Karola I. Budowany był według planów niemieckiego architekta Wilhelma Doderera. Od 1876 r. budową kierował architekt Johannes Schultz. Uroczysta inauguracja pałacu miała miejsce 7 października 1883 r. Nad jego wystrojem, który realizowano aż do 1914 r., czuwali słynni wówczas architekci i dekoratorzy Karel Liman, J.D. Heymann z Hamburga, August Bembé z Moguncji oraz Berhard Ludwig z Wiednia. Karol I do ostatnich dni życia – zmarł 27 września 1914 – udoskonalał i upiększał swoją rezydencję.
Król Karol I osobiście nadzorował budowę, aby każdy szczegół był perfekcyjny i nie szczędził wysiłków, aby zbudować rezydencję godną europejskiego monarchy. W projektowaniu i budowie uczestniczyli znani architekci tamtego okresu, tacy jak Wilhelm von Doderer, Johannes Schult, Karel Liman i Andre Lecomte du Nouy. Du Nouy przekształcił go w jeden z najbardziej niezwykłych zabytków w Europie, łącząc kilka stylów neoarchitektonicznych.
Solidność i bezpieczeństwo zamku zapewniono dzięki wyjątkowym środkom. Zbudowany jest na solidnym fundamencie, otoczonym siedmioma tarasami ozdobionymi posągami wyrzeźbionymi przez włoskiego artystę Romanellego, fontannami i ozdobami wykonanymi z marmuru z Carrary. Architekci wykorzystali dużo drewna do dekoracji, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, co nadaje budynkowi wyjątkowy wygląd.
Wnętrze Zamku, będące prawdziwym cudem piękna i bogactwa drewnianych dekoracji i witraży, oferuje odwiedzającym możliwość zapoznania się ze sztuką i historią XX wieku. A do ich realizacji zlecono tylko najsłynniejszym dekoratorom i producentom mebli, m.in. Auguste'a Bembe, Bernharda Ludwiga, który zdobił także Pałac Sprawiedliwości i Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu oraz firmę J.D. Heyman, dostawca mebli dla cesarza Japonii.
Miasta w pobliżu:
Współrzędne:   45°21'35"N   25°32'33"E
Ten obiekt został ostatnio modyfikowany 4 miesiące temu