Synthos DWORY (Oświęcim)

Poland / Malopolskie / Oswiecim / Oświęcim / ul. Chemików, 1
 II wojna światowa 1939-45, Holocaust (en), produkcja, interesujące miejsce, przemysł chemiczny

Teren dawnego obozu Auschwitz III-Monowitz. Obóz w Monowicach był jednym z pierwszych i jednocześnie największych podobozów KL Auschwitz. Z biegiem czasu uzyskał status centrali podobozów „przemysłowych”. Historia jego powstania wiąże się z inicjatywą niemieckiego koncernu chemicznego IG Farbenindustrie A.G. wybudowania już trzeciej dużej fabryki kauczuku syntetycznego i paliw płynnych, tym razem znajdującej się na Śląsku, poza zasięgiem ówczesnych bombowców alianckich.

Spośród kilku rozpatrywanych lokalizacji (w grudniu i styczniu 1940/1941 r.) wybór padł ostatecznie na równinę położoną pomiędzy wschodnią częścią Oświęcimia, a wsiami Dwory i Monowice. Decyzję uzasadniono korzystnymi warunkami geologicznymi, dostępem do linii kolejowych, źródeł zaopatrzenia w wodę (z Wisły), oraz złóż surowców: węgla kamiennego (kopalnie w Libiążu, Jawiszowicach, i Jaworznie), wapienia (Krzeszowice) i soli (Wieliczka). Niebagatelne, a być może nawet decydujące znaczenie przy ocenie projektu było również przekonanie o możliwości zatrudnienia przez firmę więźniów pobliskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Ostateczne rozstrzygnięcia zapadły pomiędzy lutym a kwietniem 1941 roku: polskich właścicieli gruntów wywłaszczono bez odszkodowania (ich ziemię IG Farben zakupiła od skarbu państwa po obniżonej cenie), zburzono ich domy i wysiedlono, Równocześnie Niemieckie władze wywiozły z Oświęcimia Żydów (do Sosnowca i Chrzanowa) i po części Polaków: domy ich podobnie: skonfiskowano i sprzedano IG Farben dla zakwaterowania pracowników firmy sprowadzanych z Niemiec. Wreszcie przedstawiciele IG Farben zawarli umowę z komendanturą obozu koncentracyjnego w sprawie wynajmu więźniów, przy zastosowaniu preferencyjnych stawek w wysokości 3-4 marek za dniówkę pracy pomocnika budowlanego lub fachowca. Podsumowując wynik negocjacji jeden z dyrektorów IG Otto Ambros w liście do kolegów napisał, że: „nasza nowa przyjaźń z SS jest bardzo owocna”.

Dwory S.A. powstały 1 września 1945 r., pod nazwą Fabryka Paliw Syntetycznych w Dworach. W 1946 r. zmieniono nazwę na Państwowe Zakłady Syntezy Chemicznej w Dworach.

W 1948 r. otrzymały nazwę: Zakłady Syntezy Chemicznej w Dworach. W rok później przemianowana została na Zakłady Chemiczne - Przedsiębiorstwo Państwowe Wyodrębnione w Oświęcimiu.

W czerwcu 1951 r. przyjęły nazwę Zakłady Chemiczne "Oświęcim" w Oświęcimiu.

1 grudnia 1994 r., jako przedsiębiorstwo państwowe, na mocy ustawy z dnia 3 kwietnia 1993 r. o Narodowych Funduszach Inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. nr 44. poz. 202) przekształcona została w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. 12 września 1995 r. 60% akcji Spółki wniesiono do Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. Decyzją Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy 28 kwietnia 1997 r. przyjęta została obecna nazwa: Firma Chemiczna Dwory Spółka Akcyjna. Nowa nazwa obowiązuje od 13 czerwca 1997 r.

23 października 2007 Firma Chemiczna Dwory S.A. zmieniła nazwę na Synthos S.A. Przyjęcie nowej nazwy było efektem zmian organizacyjnych związanych z finalizacją procesu akwizycji czeskiej spółki Kaucuk Kralupy a.s.

Synthos S.A. jest jednym z największych polskich przedsiębiorstw branży chemicznej. Działalność firmy koncentruje się na trzech obszarach produktowych:
* kauczukach (KER®) i lateksach syntetycznych
* tworzywach styrenowych (Owipian®, Owispol®)
* dyspersjach winylowych i kopolimerowych (Winacet®, Osakryl®)

Nazwa firmy: SYNTHOS S.A.
Ulica: Chemików 1
Kod pocztowy: 32-600
Miasto: Oświęcim
Kraj: Poland
Telefon: tel. +48 33/ 844 18 21...25

www.synthosgroup.com
Miasta w pobliżu:
Współrzędne:   50°2'10"N   19°16'35"E

Komentarze

  • Firma Chemiczna DWORY S.A. od 10 lat, a nie Zakłady Chemiczne Oświęcim
  • od 2 listopada 2007 Firma Chemiczna Dwory S.A. w wyniku połączenia się z czeskimi Kralupami zmieniła nazwę na "Synthos Spółka Akcyjna"
  • Do 1 wrzesnia 1945 roku nosily nazwe koncernu Ig Farben. W latach 1947-1948 odbył się tzw. proces IG Farben oraz następne przeciwko koncernowi w ramach procesów norymberskich. 24 dyrektorów koncernu stanęło przed amerykańskim trybunałem wojskowym, a 13 z nich zostało skazanych na kary więzienia
Ten obiekt został ostatnio modyfikowany miesiąc temu