Печерне місто Чуфут-Кале

Ukraine / Krym / Bakhchysaray /
 історичне місце, фортифікація, середньовіччя, городище, цікаве місце, пам'ятка архітектури (історії), object of cultural heritage of federal importance (Russia) (en)

Чуфу́т-Кале́ (крим. Çufut Qale) - середньовічне місто-фортеця за 3 км на схід від Бахчисараю.
Назва в перекладі з кримськотатарської мови означає "Юдейська Фортеця" (çufut - юдей, qale -фортеця).
Виникло в V-VI століттях (можливо, під назвою Фулли). Від найдавнішої частини міста (старе місто) залишилися донині головна стіна і арка X століття. За часів панування половців місто отримало назву Кирк-Єр. У 1299 році фортецю було захоплено та розграбовано армією ординського еміра Ногая. Заселяли його в той час переважно алани.
У XIV столітті в місті поселилися караїми і створили тут свій ремісничо-торгівельний осередок (нове місто). У добу Кримського ханства Кирк-Єр був місцем ув'язнення військовополонених начальників. Саме в цей період місто отримало сучану назву завдяки тому, що більшість його населення складали караїми (караїмська релігія - це особлива форма юдаїзму). В середині XIX століття караїми переселилися до Бахчисараю та Євпаторії, і Чуфут-Кале спорожніло.
У західній давнішій частині збереглися численні печери, руїни мечеті, мавзолей дочки ординського хана Тохтамиша Джанике (1437 року), два караїмські храми (кенаси). У східній частині був монетний двір, де за часів ханства карбували кримські монети, і чимало житлових будинків.
Міста поруч:
Координати:   44°44'28"N   33°55'24"E
Ця сторінка востаннє змінена 8 років тому