Były 65 dywizjon ogniowy artylerii rakietowej WOPK (Chłapowo)

Poland / Pomorskie / Wladyslawowo / Chłapowo
 obiekt wojskowy, opuszczone miejsce, surface-to-air missile site / sam (en), tereny zielone
 Dodaj zdjęcie

Podlegał 4 Gdyńskiej Brygadzie Rakietowej, obecnie 3 Warszawskiej Brygadzie Rakietowej. Przebazowany do Gdyni w miejsce rozformowanego dowództwa 4 GBR OP.
Miasta w pobliżu:
Współrzędne:   54°48'51"N   18°21'40"E

Komentarze

  • Oficjalna strona www jednostki mówi, że ich m.p. to Grabówek.
  • To byłe koszary rozformowanej 4 GBR OP.Grabówek ul C Skłodowskiej,w leśnym jarze.
  • Jednostka Wojskowa 4646 została powołana rozkazem dowódcy JW 5662 Nr 58 z dnia 6 października 1973 roku. Jednostka utworzona została w Rozewiu i była najbardziej na północ wysuniętą polską jednostką wojskową na lądzie stałym. Tworzona od podstaw, otrzymała na uzbrojenie przeciwlotnicze zestawy rakietowe krótkiego zasięgu typu Newa, będące wówczas nowum w polskim wojsku. Od września 1973 roku kadra i żołnierze szkolili się w Centrum Szkolenia Specjalistów Artylerii i Radiotechniki w Bemowie Piskim.Dowódcy dywizjonu1973-1983 - ppłk Wiesław Kozikowski 1983-1985 - ppłk Wiesław Publicewicz 1985-1986 - kpt. Marian Teofilewski 1986-1998 - ppłk Henryk Ćwik 1999-2005 - ppłk Leszek Kuchnowski od 2005 - ppłk Marek Kuchnowski Obecnie JW 4646 mieści się w Gdyni przy ul. M. C. Skłodowskiej 2.
  • 65 doar OPK powołany został rozkazem dowódcy 2 K OPK nr 0101 z dnia 24 sierpnia 1973r., wchodząc w skład wraz z bliźniaczym 64 doar 4 BA OPK im. Obrońców Wybrzeża. Budynki koszarowy, sztabowy, magazyn wielofunkcyjny, magazyn amunicji budowane były na terenie kompleksu koszarowego na Rozewiu, gdzie stacjonowały ( 5 kompania chemiczna Marynarki Wojennej, rozwiązywana Bateria Artylerii Stałej MW, kompania rozpoznania radioelektronicznego i skład osobowy posterunków obserwacyjnych MW, ok.6 km od Władysławowa. Strefa ogniowa dywizjonu położona była w odległości 5 km od Władysławowa, przy drodze do Rozewia i Jastrzębiej Góry , na wysokości wsi Chłapowo, na bardzo pięknym i wysokim brzegu klifowym, przylegała od zachodu bezpośrednio do zalesionych stanowisk ogniowych Baterii Artylerii Stałej MW. Strefa ogniowa była faktycznie wybudowana, stanowiska startowe, schrony dla STZ, schron dla SNR gotowe do użytkowania, także strefa przeznaczona do elaboracji rakiet była gotowa do użytkowania, budowany był jeszcze tylko magazyn rakiet. Ponadto znajdowała się tutaj także Parkowa Stacja Obsługi i MPS. Na strefie startowej stała już RSWP Jawor i wysokościomierz. Jednak teren wymagał zagospodarowania, był pusty, błotnisty, gdzie niegdzie porośnięty żarnowcem, rachitycznymi, pojedyńczymi drzewami i trawą typową dla miejsc błotnisto-bagiennych. Niektóre okolicznościowe foldery wydane z okazji kolejnych rocznic powstania jednostki podają , że stanowiska startowe budował skład osobowy jednostki, wcześniej karczując las. Nie jest to prawdą, las trzeba było sadzić, tam tylko gwizdał wiatr. Wczesną wiosną 1974r. oddany został do użytku budynek koszarowy i nieco później sztabowy i magazyny. Jeszcze w grudniu 1973 r. kadra jednostki otrzymała nowo wybudowane mieszkania służbowe we Władysławowie przy ulicy Rybackiej, później przeadresowane na ulicę 1000 lecia Państwa Polskiego.Wiosną 1974r. sprzęt oraz rakiety (96 bojowych, 4 szkolne) otrzymał pluton obsługi technicznej rakiet. Dywizjon organizował się, urządzał w nowych koszarach, przygotowywał się do przyjęcia nowego sprzętu, szkolił się w ograniczonym zakresie. Późną wiosną 1974r., by nie utracić zdobytej wiedzy, umiejętności obsługi sprzętu i umiejętności pracy bojowej, trzon bojowy dywizjonu wyjechał do Warszawy, do 3 Łużyckiej Dywizji Artylerii OPK, by szkolić się w jej jednostkach wyposażonych w zestawy S-125 Newa. Były to 60 doar w Olszewnicy (Chotomowie) i 62 doar w Borzęcinie (Mariewie), dowodzone przez kpt.Stanisława Amanowicza i ppłk. Andrzeja Pawlucha. Pluton obsługi technicznej szkolił się w garnizonie, posiadał już sprzęt. Przyszedł listopad 1974r., w końcu miesiąca przybył długo oczekiwany sprzęt, zestaw S-125M Newa, transportem kolejowym z ZSRR do stacji kolejowej Hel. ppłk w st. spocz. Ryszard Sienkiewicz Wspomnienia przeciwlotnika: 65 dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej m. Władysławowo (Jednostka Wojskowa 4646)
  • Gdzie jest nasz dywizjon w ktorym sluzylem w 1983-1985 dowodca byl poplk W.Publicewicz. POZDRAWIAM KANTYNIARZ
  • Być może dywizjon nie istnieje,ale teren z pewnością należy do MW. Ogrodzenie odnowione i okamerowane.
  • Pokaż wszystkie komentarze
Ten obiekt został ostatnio modyfikowany 7 lat temu