Dawne lotnisko Słupsk-Redzikowo

Poland / Pomorskie / Slupsk /
 lotnisko, obiekt wojskowy, surface-to-air missile site / sam (en), United States Navy (en)

lotnisko dawnego 28go Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego
pl.wikipedia.org/wiki/28_Pu%C5%82k_Lotnictwa_My%C5%9Bli...
www.28splm.lwwo.slupsk.pl/
Był tu również cywilny Port Lotniczy Słupsk, krótko.

Na terenie byłego lotniska znajdują się elementy
amerykańskiej tarczy antyrakietowej: www.wprost.pl/ar/?O=107975
link ---> www.gazetawyborcza.pl/5,75539,4200266.html

Zdjęcia z września 1994 r. z pikniku lotniczego, na którym byli również gościnnie amerykanie z F-15 Eagle.
Miasta w pobliżu:
Współrzędne:   54°28'44"N   17°6'36"E

Komentarze

  • Cywilny port lotniczy nie był tak krótko. To trwało ładnych parę lat. Inna sprawa, co to jest "krótko" lub "długo" :-)
  • Nikt nie wspomina (a warto), że tutaj stacjonowała także 19 leh (lotnicza eskadra holownicza). Samoloty holowały "rękaw" do strzelań artyleryjskich nad poligon Wicko Morskie. Robiły to Ił 28 a potem Jak - 40. Lim-y 5 stąd startujące (ze składu eskadry) zrzucały nad Wickiem fosforowe bomby oświetlające, do których piloci odpalali rakiety powietrze - powietrze naprowadzane na podczerwień.
  • sympatyczne foty ktoś dodał
  • Z zródła opisanego=>> Na mapach: 54°27'57″N 17°01'45″E / 54.46583, 17.02917 Katastrofa lotnicza pod Słupskiem - katastrofa lotnicza, która wydarzyła się 26 marca 1981 roku około godziny 20:40, około dwóch kilometrów od pasa startowego lotniska Słupsk-Redzikowo .Z relacji ówczesnej prasy wynika, że samolot pasażerski PLL LOT An-24W z 46 pasażerami i 4 członkami załogi na pokładzie przed lądowaniem na lotnisku w Słupsku stracił wysokość, uderzył o ziemię, poderwał się i ponownie uderzył o ziemię, po czym zapalił się[ Jak relacjonowała prasa, w wyniku katastrofy śmierć poniósł jeden z pasażerów, 19 osób było rannych ,w tym 4 lub 5 ciężko. Wśród uratowanych był m.in. trener strzeleckiej kadry narodowej Romuald Nowakowski .Na miejsce tragedii przybyli: I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR Michał Piechocki i wojewoda słupski Czesław Przewoźnik , którzy potem odwiedzili też rannych w szpitalu .
  • Nawiązując do 19 leh zabezpieczała również poligon w Mrzeżynie.
  • Służyłem w 19 LEH w Redzikowie - Wiosna 1996 - 1997. Dowódcą był wtedy jeszcze Kapitan Piotr Łukaszewicz. Bardzo dobrze wspominam tamte czasy, fajna ekipa. Za moich czasów mieliśmy tylko TS11 Iskra i jednego Jaka 40 - to właśnie Jak-40 ciągnął rękaw na poligon Wicko i w Zegrzu pomorskim. pozdr
  • bylem tam kabuzem lato 97 to byla zabawa
  • Przydział z Oleśnicy jesień 86 kompania ST. Dowódca ho.Bazylczyk Bazyl a następnie ho. Dyjas-Lala .Na te czasy mieliśmy dobry sprzęt w powietrzu bo Migi 23.Loty i ich obsługa była dwa razy w tygodniu. Mieszkam blisko Łasku ale Efa mogę usłyszeć raz w miesiącu i to na stojance.19 LEH istniał z Jakami 40 a i lotnisko cywilne gdzie latałem szefowi kupić porcje kawy (prawdziwej). Patrząc po latach i wspominając Redzikowo kumpli czas tam spędzony nie było tak żle.
  • Kto tęskni za lotniskiem i chciałby aby ponownie w końcu zaczęło tętnić tam lotnicze życie... Dawać plusa :)
  • http://www.youtube.com/watch?v=bl2q7EzFiXo&feature=related
  • i ja tam kabuzem byłem niezła jazda
  • Wiosna 1989. Ciągłe starty i lądowania Mig 23 , loty na dwie zmiany przez 4 dni w tygodniu jak na wojnie.
  • Datowane na szynach kolejowych przy rampie obok bomboskładu na 1906r. Może to świadczyć o tym że bocznicę zbudowali niemcy przed wojną
  • Pokaż wszystkie komentarze
Ten obiekt został ostatnio modyfikowany Rok temu