Centrum (Chełm)

Poland / Lubelskie / Kholm / Chełm
 tylko kontur obiektu, osiedle mieszkaniowe
 Dodaj zdjęcie

Centrum – część Śródmieścia obejmująca Stare Miasto i przedmieścia z XIX w. przylegające bezpośrednio do Starego Miasta, zaliczane dziś do ścisłego centrum wyznaczonego alejami I Armii Wojska Polskiego i Armii Krajowej od strony południowo-zachodniej oraz linią kolejową od strony północnej:
Centrum – historyczne przedmieścia lubelskie, okszowskie (brzeskie), lwowskie (pokrowskie) i hrubieszowskie wykształcone w XIX w., obejmujące m.in. rejon ogrodów seminaryjnych (I LO) między Seminaryjską (Młodowskiej) i Brzeską (Sienkiewicza), tereny dawnej wsi Obłonie w rejonie Obłońskiej; dawnych stawów i młynów w rejonie skrzyżowania Młynarskiej (Dreszera) z Lubelską; ogrodów klasztornych przy Reformackiej, targowiska miejskiego przy Pokrowskiej (Lwowskiej) oraz handlu, rzemiosła i Technicznej Szkoły Kolejowa z 1895 przy Pocztowej (później Technikum Mechaniczne, obecnie PWSZ); koncentracja funkcji handlowo-usługowych z dworcem PKS przy Lwowskiej, przeważa zabudowa z początku XX w., uzupełniana od II poł. XX w. zabudową wielorodzinną (ChSM, kwartał Baszta) i handlowo-usługową (SDH, Kamena, Olimp, Chrobry, Kredyt Bank), a następnie obiektami użyteczności publicznej przy al. I-Armii Wojska Polskiego (Biblioteka, ZUS, Krus, Sąd Rejonowy); w latach 2000-15 obszar przekształceń, modernizacji i intensyfikacji zabudowy.
Miasta w pobliżu:
Współrzędne:   51°7'58"N   23°28'23"E

Komentarze

  • obiekt wymaga szerszej dyskusji, ponieważ jest bardzo polemicznie oznaczony i opisany, gdyż w Chełmie funkcjonują dwie potoczne nazwy na określanie centrum miasta obejmującego Stare Miasto i przedmieścia sprzed 100 lat (okszowskie, lubelskie, reformackie, pokrowskie i hrubieszowskie) - dla jednych to Centrum, dla innych to Śródmieście, a dla wszystkich zawsze to inny obszar i wszyscy mają rację, bo nie ma w Chełmie czytelnego podziału administracyjnego, uzasadnionego historycznie - stąd każdy taki arbitralny podział budzi kontrowersje uzasadnione różnymi względami, ponadto, podany link do wikipedii prowadzi do hasła zawierającego informacje nieprawdziwe i nie znajdujące żadnego oparcia w historii miasta Chełma, ani w genezie i chronologii opisywanych tam "dzielnic" i osiedli - takie hasła powinny być bezwzględnie usuwane przez administratorów wikipedii, by nie szerzyły fałszywych informacji nie znajdujących potwierdzenia w faktach historycznych :(
Ten obiekt został ostatnio modyfikowany 6 lat temu