Bieławin (Chełm)

Poland / Lubelskie / Kholm / Chełm
 strefa przemysłowa, teren podmokły, tereny zielone
 Dodaj zdjęcie

Wieża Bieławin – grodzisko w rejestrze PRNG, ruiny średniowiecznej wieży na terenie Białawina, obecnie części miasta Chełma.

Białawin (dawniej Bieławin) – północna część miasta Chełma, obecnie strefa przemysłowo-składowa obejmująca tereny po wschodniej stronie rzeki Uherki między linią kolejową Warszawa-Dorohusk, a Słyszówką (rów świdowicki) na granicy z terenami wsi Srebrzyszcze (Serebryszcze), Koza-Gotówka, Okszów-Kolonia i Okszów w Gminie Chełm. Obszar ten obejmował rolnicze tereny folwarku Okszówek, które przekszałcano stopniowo w strefę przemysłowo-składową związaną początkowo z obsługą towarowego ruchu kolejowego po otwarciu Kolei Nadwiślańskiej w 1886, a następnie z lokalizacją w tym obszarze kluczowych dla miasta inwestycji infrastruktury komunalnej, rzemiosła i przemysłu. W latach 1926-39 wybudowano tu miejską oczyszczalnię ścieków w związku z budową dzielnicy Nowe Miasto na terenach byłego folwarku Obłonie, a w 1984 uruchomiono Centralną Ciepłownię Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego wzmiankuje Bieławin (lub Biełowin) jako wieś na mokradłach 2 wiorsty od Chełma, w której stoi baszta zwana "stołpem". Basztę wzniesiono prawdopodobnie ok. XIII w. i może być związana z wszesnośredniowieczną osadą, której ślady odkryto w jej otoczeniu. Według map historycznych z XIX i XX w. nazwą Bieławin określano rejon średniowiecznej baszty i młyna przy dawnej grobli przez Uherkę.
Miasta w pobliżu:
Współrzędne:   51°9'5"N   23°29'35"E
Ten obiekt został ostatnio modyfikowany 6 lat temu