Plac Powstańców Warszawy (Warszawa)

Poland / Mazowieckie / Warsaw / Warszawa

Plac Powstańców Warszawy (dawniej Plac Dzieciątka Jezus, Plac Warecki, Plac Napoleona) leży w obszarze Śródmieście Północne u zbiegu ulic Moniuszki, Boduena, Szpitalnej, Górskiego, Wareckiej, Świętokrzyskiej i Mazowieckiej. Plac służy głównie jako parking.

Plac Dzieciątka Jezus wytyczono w latach 1823-1826, jednak dopiero w 1839 roku oficjalnie zatwierdzono nazwę pochodzącą od szpitala po zachodniej stronie. Wschodnią stronę placu zajmowały m.in. lombard i fabryka wyrobów metalowych Karola Mintera z 1828 roku. Około roku 1860 powstała tam stacja pocztowa, która z czasem wchłonęła i fabrykę.

W 1870 roku plac zaczęto nazywać Wareckim na cześć Józefa Pułaskiego, starosty wareckiego, dawnego właściciela okolicznej posiadłości. Pamiątką po tym jest istniejąca do dziś nazwa ulicy Wareckiej. W 1901 roku Szpital Dzieciątka Jezus przeniesiony został na Nowogrodzką, a teren po zachodniej stronie placu rozparcelowano i zabudowano. W latach 1912–1916 na miejscu stacji pocztowej wystawiono Gmach Poczty Głównej projektu Antoniego Jabłońskiego-Jasieńczyka.

Sto lat po śmierci Napoleona Bonaparte nazwę placu zmieniono na Plac Napoleona. Z tej okazji stanęło tam popiersie cesarza. W latach 1931-1933 na placu wybudowano biurowiec angielskiego towarzystwa ubezpieczeniowego "Prudential" projektu Stefana Bryły i Marcina Weinfelda. Jako że był to ówcześnie najwyższy budynek w Warszawie w 1938 roku umieszczono na nim eksperymentalną stację telewizyjną.

Podczas kampanii wrześniowej zbombardowanych zostało kilka okolicznych kamienic, a 18 września 1939 spłonął Prudential. Dnia 1 sierpnia 1944 roku walki na placu zaczęły się już około godziny 16:00. Prudential został zdobyty tego samego dnia, a już 2 sierpnia opanowano Gmach Poczty Głównej. Prudential pozostał w polskich rękach do kapitulacji powstania, jednak jako ważny i charakterystyczny punkt ucierpiał wskutek ostrzału i nalotów.

Po II wojnie światowej plac otrzymał obecną nazwę, aczkolwiek nie ma pewności co do dokładnej daty. Już w 1946 roku uruchomiono tutaj pierwszą linię trolejbusową. W 1954 roku ukończono odbudowę Prudentialu, gdzie urządzono Hotel Warszawa. W latach 1948-1955 na miejscu Poczty Głównej powstał gmach Narodowego Banku Polskiego, którego jednym z projektantów był Bohdan Pniewski. W latach 1958-1961 obok banku wybudowano hotel robotniczy "Dom Chłopa".

W 2002 roku zamknięty został Hotel Warszawa, po długim remoncie i przebudowie ponownie otwarty przez nowego właściciela. W latach 2001-2003 obok Domu Chłopa postawiono budynek i oba otrzymały nazwę Hotel Gromada. W 2008 plac został "domknięty" od południa nowym budynkiem Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Dnia 5 maja 2011 roku na placu odsłonięty został pomnika Napoleona, zaś w północnej części w latach 2011-2013 powstała jedna z wentylatorni II linii metra.

Obecnie plac Powstańców Warszawy służy głównie jako parking dla pracowników i petentów okolicznych instytucji, w przyszłości planowany jest parking podziemny oraz poprawienie wyglądu i funkcjonowania placu umiejscawiając na nim zieleń, ławki czy zbiornik wodny.
Miasta w pobliżu:
Współrzędne:   52°14'6"N   21°0'48"E
Ten obiekt został ostatnio modyfikowany 2 lata temu