Антична крепост „Кастра ад Монтанензиум“ (Монтана)

Bulgaria / Montana / Монтана
 разрушена крепост, Римска империя, културна ценност, интересно място, исторически руини

Крепостта се издига на хълма Калето, югозападно от Монтана, като стар укрит в дървета и храсти страж. Всъщност точно това е била и ролята на древното укрепление – пазело e от нашественици селищата в региона и пътя от Дунав през Стара планина към Бяло море. Днес античният кастел е като древна каменна книга, чиито страници се разгръщат бавно и трудно. Но пък са пълни с невероятни истории от над 20 века.
Всъщност първото име на град Монтана, дадено му от римляните, е Монтанезиум.
От старата крепост – на 40 м височина над областния град, се разкрива пейзаж на целия Северозапад, от Балкана до Дунав. Първото укрепление с над метър дебел зид изградили още трибалите 4000 г. пр. Хр. Крепостта обаче се разраснала и придобила стратегическо значение в началото на новата ера. Когато покорили траките, римляните я разширили, а светилището под нея превърнали в свой култов център. Останки от мраморен храм и разположените около него статуи и оброчни плочки на Диана, Аполон, Хермес, Херакъл и Дионис сега са в Историческия музей и Лапидариума на областния град. Заради нарастващата важност на Кастра ад Монтанензиум през 161 г. от н. е. с императорски указ крепостта била удостоена с муниципално право, т.е. със статут на град, а жителите ѝ придобили всички права като граждани на Рим. Между II и III в. градът преживял силен стопански и културен разцвет. Военни ветерани и аристократи изградили богати земеделски и животновъдни имения. Вилите на патрициите били с красива архитектура и екстри, на които биха завидели днешни ВИП персони. В покоите на стопаните, които често ставали и сцени на многолюдни тържества и умопомрачителни гуляи, може да се разгледат дори останките от антични климатици. Чрез сложна система от отвори под пода и в стените римляните зимно време вкарвали топъл въздух в сградите, а лете по същия път течението гонело жегите. За възхвала на подвизите на пълководците и за украса на домовете на управниците изработвал статуи и плочи скулпторът Сатурнин от Мала Азия.
Каменните страници, положени в музея и лапидариума на днешна Монтана, дават богата представа за живота край Огоста през онези векове. Сред откритията е и рядко срещана военна диплома на редови боец, издялана от камък. През 2010 г. екип, ръководен от д-р Гергана Кабакчиева от Археологическия институт и музей към БАН, откри в древната базилика надгробна плоча на богат римлянин – вероятно съдия или управител с изобразен върху нея тракийски конник, убиващ лъв.
Стените и сградите на планинската крепост били опожарени и сринати от нашествията на готите през VI – VII в. После по тези места се заселили славяните, а след тях и българите.
През 1971 г. крепостта „Монтана“ е обявена за археологически паметник от национално значение. Както е известно, през 1993 г. цитаделата даде и новото име на бившия Михайловград.
Край руините се зеленеят дърветата на лесопарк „Калето“ – 328 дка, засадени с дъб, бук, ясен и явор, под чиито сенки се разхождат жителите и гостите на града. Останките от римското укрепление са реставрирани през 2007 г., а през 2010 г. започва нов мащабен проект за възстановяването на „Кастра ад Монтанензиум“ и превръщането ѝ в историческа, културна и туристическа забележителност в Северозапада. С 1,1 млн. лева от европейските фондове ще бъдат реставрирани и експонирани крепостните стени, базиликата, жилищните и военните сгради. Край тях ще се вият алеи и паркинги, ще се издигне и туристически център. А нощно време старините ще греят, облени в светлини като отблясък от славата, натрупана през вековете.
Монтана е на 109 км от София, пътят с кола е около час и 40 минути. Билетът с автобус е 12 лв., а с влак – 10 лв. Изкачването до хълма Калето може да е пешком по стълбите или с кола по ул. „Веренишка“.

montana-museum.weebly.com/1040108510901080109510851072-...
bulgariatravel.org/bg/%d0%b0%d0%bd%d1%82%d0%b8%d1%87%d0...
opoznai.bg/view/antichna-krepost-krai-grad-montana
poseti.guide-bulgaria.com/a/109/castra_ad_montanesium_f...
visit.bg/patevoditel/arheologicheski-istoricheski/kastr...
bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:%D0%9E%D...
welcome.bg/listing/%d0%ba%d0%b0%d1%81%d1%82%d1%80%d0%b0...
rila.ws/%d0%b0%d0%bd%d1%82%d0%b8%d1%87%d0%bd%d0%b0-%d0%...
pochivka.bg/krepost-kastra-ad-montanezium-e1487
pochivka.bg/bazilikite-na-antichen-montanezium-montana-...
bulgariaturism.blogspot.com/2016/08/krepost-montana.htm...
www.impact-tour.eu/obekti/obekti-v-bulgaria/culturaltou...
cdst.ro/bg/index.php/location/cetatea-castra-ad-montane...
rezervaciq.com/zabelejitelnosti/krepost-kastra-ad-monta...
bulgariansanctuaries.com/2019/06/01/%d1%81%d0%b2%d0%b5%...
bulgariansanctuaries.com/2018/12/06/%d1%81%d0%b2%d0%b5%...
haiduk-tourist.blogspot.com/2018/05/blog-post_81.html
www.bg-guide.org/bg/obekti/pregled/kastra-ad-montaneziu...
audiotravelguide.ro/bg/%d0%ba%d1%80%d0%b5%d0%bf%d0%be%d...


www.youtube.com/watch?v=8CT9kybD2Vs


www.youtube.com/watch?v=AXGWtE1SUak
Nearby cities:
Координати:   43°24'5"N   23°13'7"E

Коментари

  • и оброчния кръст-по Стар от крепостта http://vbox7.com/play:937a8c5838&start=12
This article was last modified преди 2 години