Регионални парк Горње Подунавље

Serbia and Montenegro / Vojvodina / Bezdan /
 парк, nature conservation park / area (en), Ramsar подручје, forest belt (en)

Specijalni rezarvat prirode “Gornje Podunavlje” je jedan od dunavskih bisera Vojvodine i Srbije. Rezervat je ostatak nekadašnjih prostranih plavnih predela Podunavlja. Sastoji se od nekoliko odvojenih celina: Monoštorskog rita, Apatinskog rita, područja Štrpca, Kozare i Karapandže. Područje Rezervata je složen mozaik vodenih i kopnenih ekosistema. Najveći deo Rezervata pokriven je kompleksima ritskih plavnih šuma. Ovakvi očuvani izvorni biotopi retko gde se mogu sresti, kako kod nas, tako i u Evropi. Zajedno sa desnom obalom, plavnim područjem u Baranji u Hrvatskoj poznatom po Kopačkom ritu i plavnim područjem Karapandža u Mađarskoj čini prirodnu celinu.

Nalazi se na aluvijalnoj ravni i aluvijalnoj terasi Dunava, na nadmorskim visinama od 80 do 88 m sa izraženim mikroreljefom. Geološka građa predstavljena je kvartarnim tvorevinama, koje čine povlatni sloj pliocenskim sedimentima. Zemljišta su aluvijalno rečni nanosi, uglavnom recentni sveži aluvijum, na čijim delovima se svake godine vrši novo taloženje materijala prilikom izlivanja Dunava. Javlja se i močvarno zemljište sa slojem gleja u podlozi, a na višim delovima razvijeni su ritska crnica i černozem sa flekama slanog zemljišta. Dunav je svojim tokom, zajedno sa rukavcima tzv. Dunavcima i poplavnim vodama dao osnovni pečat Gornjem Podunavlju. Sporo tekući i zavijajući gradi rukavce, meandre, usporene tokove, a razlivajući se ritove, bare i močvare.

SRP “Gornje Podunavlje” je značajan centar biodiverziteta. Na bogatstvo biološke raznovrsnosti ukazuje visok stepen diverziteta vegetacijskih tipova, koji je predstavljen sa 156 različitih sintaksonomskih jedinica u okviru 14 klasa, 18 redova, 32 sveze i 51 biljne zajednice, koje izgrađuje preko 1.000 biljnih vrsta. Deo ovog bogatstva se ogleda i u prisustvu 55 vrsta riba, 11 vrsta vodozemaca, 9 vrsta gmizavaca, 230 vrsta ptica i 51 vrste sisara, kao i ogroman broj beskičmenjaka, od kojih se izdvaja fauna leptira sa preko 60 vrsta dnevnih leptira.

Zbog svojih izuzetnih prirodnih vrednosti Gornje Podunavlje je 1989. godine proglašeno za međunarodno značajno stanište ptica (IBA), sastavni je deo potencijalnog Rezervata Biosfere Drava-Mura i nalazi se na spisku potencijalnih vlažnih područja za upis na listu Ramsarske konvencije.
Nearby cities:
Координате:   45°43'32"N   18°57'30"E
This article was last modified 7 years ago