Pusty plac po gliwickiej synagodze (Gliwice) | historia, synagoga, judaizm, interesujące miejsce

Poland / Slaskie / Gliwice / ul. Dolnych Wałów
 historia, synagoga, judaizm, interesujące miejsce

Więcej: www.straznicyczasu.pl/viewtopic.php?f=64&t=8521&p=24939...
www.jewishmemory.gliwice.pl/pol_3_3.html
www.jewishmemory.gliwice.pl/pol_3_21.htm

Spalona w 1938 roku synagoga gliwicka była drugą z kolei żydowską świątynią w tym mieście. Już na początku XIX wieku, kiedy liczba Żydów w Gliwicach wzrosła, gmina przejęła budynek, położony niedaleko omawianego obiektu i przebudowała go na synagogę. Służyła ona gminie przez pół wieku, do czasu, kiedy podjęto decyzję o budowie nowej synagogi.
Budowa trwała od roku 1859 do 1861. Powstał okazały obiekt w stylu neoromańsko-mauretańskim. Fasada, zwrócona do placu Inwalidów, posiadała na dwóch poziomach, na osi środkowej, potrójne okna (dolne było objęte półkolistą arkadą, tworzącą, wraz z obramowaniem głównego wejścia rodzaj portalu), po obu jej bokach wznosiły się trzykondygnacyjne wieże nakryte niewielkimi kopułami, na szczytach których umieszczono gwiazdy Dawida. Narożniki wież zaakcentowane zostały ośmiokątnymi filarkami, zakończonymi sterczynami, co nadawało świątyni ów lekko mauretański charakter. Elewacje boczne miały na dwóch kondygnacjach okna, z których górne były wysokie, przecięte w połowie wewnętrznymi emporami. Między oknami znajdowały się lizeny, a całą świątynię wieńczył gzyms arkadkowy.

Synagoga została zniszczona w 1938 roku podczas tak zwanej Nocy Kryształowej.
W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku w całych Niemczech zamordowano wówczas 200 osób narodowości żydowskiej, spalono lub zniszczono ponad 1000 synagog, zniszczono 7000 sklepów, blisko 30 tys. Żydów osadzono w obozach koncentracyjnych. To była pierwsza zorganizowana akcja nazistów skierowana przeciwko narodowi żydowskiemu.
Miasta w pobliżu:
Współrzędne:   50°17'43"N   18°39'56"E

Komentarze

  • A teraz teren jest zasloniety ogrodzeniem z drewnianych plyt. Ciekawe, czy maja zamiar pozostale fundamenty do cna wyburzyc i cos nowego na nich wybudowac? Mam nadzieje, ze przynajmniej jakas tabliczka pamiatkowa bedzie przypominac o tej synagodze.
  • tabliczka jest na budynku, przy schodkach
Ten obiekt został ostatnio modyfikowany 7 lat temu