вул. Михайла Грушевського, 4б (Київ)

Ukraine / Kyyiv / Kiev / Київ / вул. Михайла Грушевського, 4б
 недобудований/закинутий об'єкт, зруйнований об'єкт, споруда 1883 року

16 січня 2019 року близько 15.00 в самісінькому центрі Києва, за адресою вулиця Грушевського, 4б, горів старовинний будинок. Пожежники гасили полум`я, перехожі фотографували, а соцмережі кричали про підпал…
Будинок представляв собою унікальний зразок ранньої флігельної забудови вулиці Грушевського поблизу Хрещатика, яка майже не збереглася після вибухів та пожежі у вересні 1941 року.
Будинок було споруджено у 1883 році за проектом головного тогочасного архітектора Києва Володимира Ніколаєва. У зв`язку з особливостями рельєфу нашого міста, при його спорудженні виникли деякі труднощі, тому на цьому етапі долучились інші київські архітектори – О. Шварценберг та С. Рикачов. Крім цього в спорудженні будинку брав участь військовий інженер, підполковник Вадим Петрович Катеринич. Крім цього будинок має затишне подвір`я зі складною системою сходів.
До жовтневого перевороту, власниками будинку був підданий Швейцарії Іван Петрович Бонадурер. Дружиною Івана Петровича була Амалія Адольфівна (в дівоцтві Шедель), яка походила з родини київських підприємців Шеделів. Батько Амалії Адольфівни, Адольф Карлович Шедель «прославив» родину історією з «шеделівськими» грошима, описану О. Паталєєвим у спогадах про місто 1860-1880-х pоків.
Та повернемось до власника садиби на вулиці Олександівській, 47 (нині вулиця Грушевського, 4б). Іван Петрович Бонадурер, швейцарський громадянин, очолював фірму, засновану в 1865 pоці, яка згодом займалася влаштуванням водоводів, каналізації, парового та водяного опалення. У 1889 році I. П. Бонадурер помер. Згідно заповіту, садиба по Олександрівській, 47 перейшла у спадок дружині та дітям - трьом синам і доньці. Справу батька продовжили сини, і сімейну фірму очолив Петро Іванович Бонадурер. П. Бонадурер торгував під фірмою «Південноросійське книговидавництво Ф. А. Йогансона», головна контора й друкарня містилася по вул. Татарській, 35-37, а відділення - у Санкт-Петербурзі та Одесі. Крім того, технічна контора і склад водопровідних, каналізаційних труб і частин містилися на Хрещатику.
Після жовтневого перевороту родини Бонадурерів та Шеделів виїхали до Швейцарії, а у їхніх будинках заселились інші… (с) www.facebook.com/kiev.klab/posts/2440245186004452

На останньому мальовничому подвір’ї Хрещатика хочуть спорудити 100-метровий хмарочос: uainfo.org/blognews/1549960122-na-ostannomu-malovnichom...
Міста поруч:
Координати:   50°27'3"N   30°31'39"E
Ця сторінка востаннє змінена 5 років тому