Tuczno

Poland / Kujawsko-Pomorskie / Inowroclaw /
 Dodaj zdjęcie

Tuczno - mała miejscowość 12 km na płn. - zach. od Inowrocławia jest miejscowością o ponad 700-letniej historii, czyli dłuższej niż Bydgoszczy - miasto wojewódzkie

Co wiemy o Tucznie?

Jan Długosz wspomina Tuczno w roku 1298 pisząc o królewszczyznach w starostwie inowrocławskim. Nazwa ta powtarza się na mapie Polski kilkakrotnie, i tak np: mamy Tuczno koło Wałcza, koło Pobiedzisk, rzeka w powiecie grójeckim (lewy dopływ Bugu), jezioro przy ujściu Wizny do Prypeci na Ukrainie. No i oczywiście Tuczno - jezioro i wieś o tej samej nazwie w powiecie inowrocławskim.

Co oznacza słowo “Tuczno” ?

Otóż zawsze tłumaczono tę nazwę jako: żywi, dobrze żywi (mowa o jeziorze). To prawda, w wodach jeziora Tuczneńskiego zawsze znajdowały się niewyczerpane zasoby ryb.

Trochę historii

W 1298 roku w Tucznie powstała pierwsza świątynia, mianowicie kościół św.Ap. Piotra i Pawła. Fundatorami kościoła byli książęta kujawscy.
W roku 1359 ziemię tuczneńską otrzymuje od Kazimierza Wielkiego książę gniewkowski Władysław Biały. Po śmierci żony Władysław oddaje wspomniane ziemie królowi, który w swym testamencie zapisuje ziemie inowrocławsko-tuczneńnskie swemu wnukowi księciu słupskiemu Kazkowi.
W roku 1377 za poręką Ludwika Węgierczyka władzę nad Kujawami przejmuje Władysław Opolczyk. O jego przychylności dla Kujaw świadczy przywilej dla inowrocławskich tkaczy sukna wydany właśnie w Tucznie 28 marca 1380 roku. Opolczyk w służbie dworu węgierskiego sprzyjał Krzyżakom, dlatego aby powstrzymać ich wpływy naciskano na Władysława aby bardziej się związał z dworem wawelskim. Opolczyk wydał swoją córkę Jadwigę za brata Jagiełły Wigunta. Było to w roku 1390, a w posagu Opolczyk zapisał Inowrocław i ziemię Tuczneńską. Wigunt z Jadwigą objeli zarząd tych ziem 12 maja 1390 roku.
Długosz w opisie drogi króla Władysława Jagiełły pisze pod datą 6 paźzdziernika 1409:

Król przez Szarlej,Tuczno idzie do Bydgoszczy na Koronowo pod Grunwald.

Widać, że Tuczno było ważną miejscowością w tamtych czasach…

Rozwój Tuczna zapoczątkowany został w drugiej połowie XIX w. kiedy właścicielką ziem Tuczneńskich była dziedziczka Tekla Wichlińnska z Czajkowskich. Wtedy to w roku 1883 organizuje się Towarzystwo Akcyjne Cukrownia Tuczno z kapitałem miliona marek. Grunt pod budowęe Cukrowni w Tucznie Towarzystwo zakupiło od wspomnianej właścicielki ziemskiej - Tekli Wichlińskiej.

Budowę Cukrowni Tuczno zleconą firmie Rohring i Konig ukońnczono już w roku 1884. W tymże roku przeprowadzono pierwszą kampanię trwającą 43 dni.

Ważnym dla Tuczna wydarzeniem było również wybudowanie murowanego kościoła w stylu neogotyckim ufundowanego przez rodzinę Wichlińskich. Ważniejszym elementem świątyni są organy, zamówione już przed ukończeniem budowy u Spiegla zamieszkałego w Reichtalu na Śląsku.Przy odbiorze organy testował organomistrz Dębińnski z Poznania. Sczególną ozdobą kościoła są witraże figuralne wykonane we Wrocławiu przez Henryka Wintera
Miasta w pobliżu:
Współrzędne:   52°51'47"N   18°8'30"E

Komentarze

  • świetnie materiały
  • jako b.młody chłopiec (12lat)znalazłem się w Tucznie. ojciec mój był tam przeniesiony służbowo z Chełmży.mieszkaliśmy w mieszkaniu służbowym na terenie cukrowni. w 1954r. ojciec został znowu przeniesiony do Świecia n/W.z pobytu Tucznie mam wspaniałe i nie zapomniane wspomnienia.Pamiętam urokliwe domki-dwojaki,trojaki,czworaki itp. Pamiętam szkołę mieszczącą się w pałacu pani Wichlińskiej i ją samą. Któregoś dnia przyjechała dorożką z Ina, bo tak mówiono wówczas o Inowrocławiu. drobniutka starsza pani przygarbiona lekko i wspierająca się na czatnej laseczce ze srebrną rękojeścią. pamiętam wędkowanie nad pięknie położonym jeziorze po tz. "Liskiej stronie". organy kościelne były zasilane powietrzem "dymanym" do drewnianej skrzyni, za pomocą miecha. Bardzo rozbudowana sieć kolejki wąsko-torowej dowożącej buraki cukrowe. do stacji PKP Jaksice z Tuczna dowoziła mieszkańców "kolejka", bezpłatnie! i bez wyjątku.Nie będę się rozpisywał więcej o Tucznie bo resztę pozostawiam na moją wyłączność.
  • Najwspanialsze niezapomniane wakacje mojego dzieciństwa.jeździłem tam do Babci i Dziadka mieszkających na Raji.Niestety po śmierci Dziadka w 1970r wszystko się zmieniło już nic nie było tak samo. Cukrownia została zlikwidowana,szkoda ludzi,którzy poświęcili jej swoje serce i życie.Słyszałem,że powstaje w Tucznie muzeum,na pewno je odwiedzę.
  • Wyjechałem z Tuczna mając 19 lat,teraz mam 67 lat i często wspominam lata w Tucznie,tylko że bez cukrowni to już nie to.
  • Raja jest moim drogim wspomnieniem z dzieciństwa. ukochana Raja dopóki żyli moi rodzice. potem to już .......................!!! mieszkałam w Tucznie do 1957
  • Nie zapominajmy o Tucznie, przynajmniej ci, których los w jakiś sposób połączył, choćby na krótko z Tucznem
  • Krysiu, mam nadzieję, że nie zapomniałaś i co jakiś czas odwiedzasz Tuczno i Twoją ukochaną Raję. Ja z Tuczna wyjechałem w 1954 r. ale już kilka razy byłem w Tucznie. Ostatni raz w 2013 r. Pozdarawiam, F
  • Tuczno bez cukrowni jakoś nie zamyka się we wspominkach i tętni życiem, poprzez organizowanie różnych ciekawych imprez czy spotkań. Chociaż by pomysł stworzenia w Tucznie muzeum
  • Pokaż wszystkie komentarze
Ten obiekt został ostatnio modyfikowany 13 lat temu