Ruiny zamku (Więcbork)

Poland / Kujawsko-Pomorskie / Sepylno Krajenskie / Więcbork
 zamek, ruiny, architektura gotycka, zabytkowy budynek

Fundamenty zamku Zebrzydowskich w Więcborku z 1496r. i Kaplicy zamkowej z 1558r., w tym zamku w latach 1558-1560 rezydował biskup Krakowski Książę Andrzej Zebrzydowski kapelan Królowej Bony, zwłoki biskupa urodzonego w Więcborku są pochowane na Wawelu w Krakowie. Jest to już drugi zamek w Więcborku pierwszy stał w znacznej odległości od drugiego po drugiej stronie jeziora i stanowił własność ówczesnych właścicieli Więcborka rodu Grzymała herbu Grzymała.
Miasta w pobliżu:
Współrzędne:   53°21'10"N   17°29'35"E

Komentarze

  • Tu stał zamek Zebrzydowskich a następnie Potulickich byłych właścicieli Więcborka.
  • Na fotografii tere przy jeziorze gdzie stał zamek Księcia Zebrzydowskiego. Na fotografii widoczna przychodnia rejonowa ZOZ i szpital powiatowy w Więcborku oraz dom kultury wcześniej kościół ewangelicki.Za domen kultury widoczna poczta polska, były sąd i więzienie w Więcborku.
  • Zamek Zebrzydowskich w Więcborku został wybudowany w 1496 roku. W 1556 wybudowano w zamku kaplice dal Biskupa Krakowskiego Księcia Andrzeja Zebrzydowskiego, dokonując gruntownej przebudowy i rozbudowy zamku. Zamek Zebrzydowskich stał po drugiej stronie jeziora w znacznej odległości od miejsca, w którym znajdował się poprzedni Więcborski Zamek Grzymalitów.Było to po wschodniej stronie miasta, według jego dzisiejszego położenia. Tradycyjna nazwa dziś tego miejsca to ''Zamczysko''. Była to budowla z groblami, fosami, mostami zwodzonymi i wszystkimi przynależnościami rycerskiego zamku. W tym to zamku przebywał i rezydował w latach 1558-1560r. Biskup Krakowski Książę Andrzej Zebrzydowski kapelan Królowej Bony, kiedy to opuścił stolicę w Krakowie.Stąd też pisał listy do Kapituły Krakowskiej, prowadząc z nią pertraktacje odnośnie swego powrotu. Z powyżej przedstawionych faktów możemy się domyślać istnienia kaplicy na zamku więcborskim od chwili jego wybudowania, a napewno od czasu pobytu w nim Biskupa Zebrzydowskiego.Jej istnienie potwierdza także ks. Fankidejski w opisie straconych kaplic Diecezji Chełmińskiej. Jednakże jest ona wymieniana po raz pierwszy w źródłach kościelnych dopiero w 1766 roku. Wówczas to ks. J. Mathy zapisał, że nie odprawia się w niej mszy świętej z powodu braku odpowiedniego indultu.Powodem tego był z pewnością fakt że właściciele zamku Potuliccy wybudowali sobie pod koniec XVIII w. nową siedzibę na folwarku Ostrówek, pozostawiając zamek swojemu losowi. Potwierdzenie tego znajdujemy w wizytacji Ks. Sadowskiego, który w 1791 r. zapisał:'' Oprócz tej kaplicy (kaplica Św. Katarzyny) żadna prywatna nie znajduje się w parafii więcborskiej''. Przez pewien czas zamek więcborski był wydzierżawiony gminie ewangelickiej, która wykorzystywała kaplicę do własnych nabożeństw. Gdy zbudowano w Więcborku zbór i tam przeniesiono nabożeństwa, opuszczony zamek z biegiem czasu uległ całkowitemu zniszczeniu. Dzisiaj pozostały po zamku tylko fundamenty i stajnia przerobiona niedawno na prywatny dom przy ul Powstańców Wielkopolskich.W 2007 r. przeprowadzono na terenie zamku badania archeologiczne które ujawniły istnienie zamku, pracę będą kontynuowane w 2008r. Przypadający w 2008 roku jubileusz 450-lat przeniesienia stolicy Kościoła Polskiego do Więcborka przez Księcia Biskupa Andrzeja Zebrzydowskiego w 1558 roku powinno zachęcić Władzę Polskie i Kościelne do rekonstrukcji drugiego zamku w Więcborku. źródła naukowe: Schmitt, op.cit.,s 254. , Ks. J. Korytkowski: Prałaci i Kanonicy Katedry Gnieźnieńskiej. Gniezno 1883.T.1,s.477. , Otto Goerkie, op.cit.,s. 641. ,Ks. Stelmach,op.cit.,s.14. pozdrawiam pasjonatów historii Więcborka i drugiego więcborskiego zamku w Więcborku stanowiącego własność Książąt Zebrzydowskich i Potulickich z Więcborka. Mam dla Was pasjonaci historii zagadkę gdzie stał pierwszy zamek Grzymalitów w Więcborku bo ja już wiem. pozdrawiam - Tomasz Bracka
  • >>> 1558 - 2008r. Wielki Jubileusz 450-lat przeniesienia Stolicy Polskiego Kościoła Rzymskokatolickiego do Więcborskiego Zamku Zebrzydowskich przez Księcia Biskupa Krakowskiego Andrzeja Zebrzydowskiego <<<
  • Nowe ulice w Więcborku na wzgórzu zamkowym : Zamkowa i Biskupa Andrzeja Zebrzydowskiego
  • Na malowidle Książę Andrzej Zebrzydowski z Więcborka Biskup Krakowski Kapelan Królowej Bony przebywający w Więcborskim zamku Zebrzydowskich w latach 1558-1560r.
  • Decyzją Rady Miejskiej w Więcborku z końca lutego 2008r. nadano tu dwie ulice Biskupa A. Zebrzydowskiego i UL. Wzgórza Zamkowego.
  • Na fotografii Królowa Bona której Kapelanem Był Książę Biskup Krakowski Andrzej Zebrzydowski Królowa Bona również bywała w Więcborskim zamku Zebrzydowskich.
  • Pokaż wszystkie komentarze
Ten obiekt został ostatnio modyfikowany 10 lat temu