Lotnisko Cewice

Poland / Pomorskie / Lebork /
 lotnisko, obiekt wojskowy, naval air station (en)

Lotnisko wojskowe Cewice (inne funkcjonujące nazwy: Siemirowice, dawniej również Łebunia)
kod ICAO: EPCE

Na lotnisku stacjonuje część sił 44 Bazy Lotnictwa Morskiego ze składu Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz Morska Jednostka Rakietowa (wcześniej Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy).

Obecnie bazuje tu Grupa Lotnicza Siemirowice 44 BLMor wyposażona w samoloty PZL M28 Bryza:
- 7 egz. patrolowo-rozpoznawczych PZL M28R Bryza 1R
- 1 egz. patrolowo rozpoznawczych i ZOP PZL M28RM Bryza 1RM bis
- 2 egz. monitoringu ekologicznego PZL M28E Bryza 1E

foto: www.polot.info/?a=3000036
Miasta w pobliżu:
Współrzędne:   54°25'5"N   17°46'51"E

Komentarze

  • Od powstania lotniska do chwili obecnej lotnisko Marynarki Wojennej.
  • Historia - 15 Samodzielnej Eskadry Lotnictwa Rozpoznawczego w latach 50- w skład Lotnictwa MW wchodził m.in. 30 Pułk Lotniczy MW, stacjonujący na lotnisku Gdańsk - Wrzeszcz, złożony z dwóch eskadr szturmowych oraz eskadry dalekiego rozpoznania. Ta ostatnia była wyposażona w samoloty bombowe Tu-2, jednak w 1955 r. planowane było już przeszkolenie personelu na nowoczesne – odrzutowe - Iły-28. Niemal równocześnie podjęte zostały działania mające na celu wydzielenie Eskadry ze struktury 30 Pułku i sformowanie na jej bazie samodzielnej jednostki z odrębnym miejscem bazowania. Proces tworzenia nowej 15 Samodzielnej Eskadry Lotnictwa Rozpoznawczego MW (15 SELR MW) trwał blisko rok. Na dowódcę nowej jednostki został wyznaczony kpt. mar. pil. Hilary Zarucki, były dowódca 16 Eskadry Lotnictwa Łącznikowego MW. Jesienią 1955 r. przekazano do 19 Lotniczej Eskadry Holowniczej w Słupsku dwa ostatnie samoloty Tu-2. Personel latający i techniczny Eskadry Dalekiego Rozpoznania rozpoczął szkolenie na Ił-28. Odbywało się ono przy 15 Dywizji Lotnictwa Bombowego, na lotnisku w Modlinie. W grudniu 1955 r., po zakończeniu przeszkolenia teoretycznego, personel eskadry przystąpił do wykonywania lotów na samolotach szkolno-bojowych UIł-28. Zaszczyt wykonania pierwszego samodzielnego lotu na nowym typie samolotu w dniu 16 grudnia 1955 r. przypadł załodze w składzie: kpt. mar. pil. Hilary Zarudzki, por. mar. nawig. Tadeusz Pawlaczek i strz./rtg. por. mar. Henryk Kuza. W maju 1956 r. kadrę eskadry przeszkolono na rozpoznawczy wariant „28" Ił-28R i niezwłocznie przebazowano na lotnisko w Babich Dołach. Już 30 czerwca sześć samolotów eskadry uczestniczyło w defiladzie nad Gdynią z okazji Dni Morza i Marynarki Wojennej. Tymczasem zakończyły się przygotowania do sformowania 15 SELR MW. Powstała ona na podstawie zarządzenia Szefa Sztabu Generalnego WP nr 0144/org z 8 sierpnia 1956 r. Eskadra liczyła 113 wojskowych i jednego kontraktowego pracownika cywilnego. Na miejsce formowania wyznaczono Babie Doły zaś na miejsce bazowania miejscowość Łebunia koło Lęborka. Było to nowe lotnisko, wybudowane od podstaw na potrzeby Lotnictwa MW. Początkowo trudno było nawet określić nazwę nowej bazy. W pierwszych dokumentach (jak wyżej) pojawia się nazwa miejscowości Łebunia, później zdecydowano się na Cewice – pobliską siedzibę władz lokalnych. Faktycznie jednak najbliższą lotniska jest osada Siemirowice, gdzie wzniesiono pierwsze bloki osiedla garnizonowego
  • . Rzut powietrzny eskadry przebazował się do Cewic w dniu l października 1956 r. Już na nowym miejscu do końca roku zakończono podstawowe szkolenie w zakresie lotów w dzień, w trudnych warunkach atmosferycznych. Natomiast proces formowania jednostki zakończono ostatecznie w połowie 1957 r. Jej struktura przedstawiała się następująco: dowództwo, sekcja polityczna, sztab, sekcja inżynieryjno-eksploatacyjna i trzy klucze lotnicze. Na wyposażeniu znajdowało się 5 samolotów bojowych Ił-28 (w tym 3 rozpoznawcze), jeden szkolno-bojowy UIł-28 oraz łącznikowy Po-2. Eskadra miała wykonywać zadania obejmujące dwa okresy działań. Pierwszy z nich obejmował operacyjne rozpoznanie prowadzone w okresie przygotowania do operacji, natomiast drugie i podstawowe zadanie polegało na ustaleniu ugrupowania sił przeciwnika, charakteru jego działania oraz warunków, które umożliwiłyby efektywne użycie sił i środków Marynarki Wojennej w głębi jego ugrupowania. W ramach taktycznego rozpoznania załogi eskadry miały z kolei za zadanie prowadzenia rozpoznania określonych obiektów na morzu i w bazach połączone z ich fotografowaniem. Dotyczyło to także fotografowania skuteczności użytych własnych środków ogniowych przeciwko wykrytym obiektom przeciwnika. W połowie lat 60. dla uzupełnienia wykruszających się Ił-28 eskadra otrzymała samoloty rozpoznania taktycznego SBLim-2. Lotnictwo rozpoznawcze wykonywało te zadania przy wykorzystaniu obserwacji wzrokowej, fotografowania oraz za pomocą środków radiolokacyjnych. Wprowadzenie na uzbrojenie samolotów rozpoznawczych H-28R z pokładowym radiolokatorem PSBN (zasięg działania od 15 do 100 km) pozwoliło eskadrze na wykonywanie rozpoznania na akwenie morskim we wszystkich warunkach atmosferycznychniezależnie od pory doby. Możliwości taktyczno-techniczne tych samolotów pozwalały na prowadzenie rozpoznania w promieniu do 950 tan przez trzy godziny (uwzględniając 20% zapas paliwa). Samoloty eskadry prowadziły codzienne działania rozpoznawcze po wyznaczonych trasach nad Bałtykiem (poszukiwania na nakazanym kierunku).
  • Lotnisko Cewice-Łebunia zbudowane od podstaw,w 1956 było już oddane Lotnictwu MW-jako drugie nowoczesne lotnisko dla samolotów z napedem odrzutowym,dla MW-. Lotnisko posiadało betonowy pas startowy o długości 2000 m i szerokości 60 m. Dla samolotów zbudowano 20 indywidualnych miejsc postoju. Ponadto istniał magazyn MPS z bocznicą kolejową oraz magazyn techniczny, akumulatornia i kompresornia. Miejscowy garnizon pozwalał zabezpieczyć bazowanie pułku lotnictwa myśliwskiego z batalionem obsługi lotnisk i dywizjonem ślepego lądowania.Zbudowano także koszary koło wsi-Śiemirowice-a za lotniskiem we wśi śiemirowice,wybudowano Ośiedle mieszkalne dla kadry jednostek bazujących na lotnisku Cewice.
  • Jak kopiujesz żywcem informacje z Internetu to może sprawdź najpierw czy są aktualne. Nie istnieją już 28, 29 i 30 el, tak samo jak nie ma 44 Bazy Lotniczej Marynarki Wojennej. Obecnie pod BLMW podlegają tylko dwie jednostki: 43 i 44 Baza Lotnictwa Morskiego.
  • Radner wiecznie żywy, choć wybanowany.... :-)
  • Pokaż wszystkie komentarze
Ten obiekt został ostatnio modyfikowany 4 lata temu