Brzeźnica Krajeńska - Skład Specjalny 3002

Poland / Zachodnio-Pomorskie / Walcz /
 ruiny, opuszczone miejsce, Cold War 1947-1991 (en), nuclear weapons/warheads storage (en)

Byly radziecki skład broni jądrowej - Obiekt Specjalny nr 3002. Jedna z trzech byłych baz Wojsk Armii Radzieckiej, w których składowano broń jądrową na terenie Polski.
Znajdowały się tu magazyny z pełną infrastrukturą służącą do przechowywania broni jądrowej - głowic do pocisków rakietowych i jądrowych bomb lotniczych. Były też ukrycia dla kołowych wyrzutni rakietowych. W tych magazynach na mocy tajnego porozumienia między Związkiem Sowieckim a komunistycznymi władzami Polski zawartego pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku, były przechowywane ładunki jądrowe, które miały być przekazane Wojsku Polskiemu w wypadku wojny.

poradzieckie.szprotawa.org.pl/brzeznica_krajenska.html

www.dziennik.pl/polityka/article18599/Polska_miala_arse...

dwa pozostale identyczne obiekty:
Obiekt 3001, Podborsko:
wikimapia.org/#lat=53.9544694&lon=16.1240673&z=14&l=5&...
Obiekt 3003, Teplewo:
wikimapia.org/#lat=52.4244072&lon=15.3259277&z=12&l=5&...

Blizniacze obiekty z terenow bylego NRD:
obiekt No 4001:
hwww.f-a-p.nl/sites/hiddenplaces/lychen_2.htm
wikimapia.org/#lat=53.1745211&lon=13.2847881&z=16&l=28...
i obiekt No. 5001:
wikimapia.org/#lat=51.8649645&lon=13.1642389&z=15&l=5&...

blizniaczy obiekt wegierski:
wikimapia.org/#lat=47.0470253&lon=17.7200675&z=16&l=28...
mpnemcovi-madarsko.webnode.cz/ok/

bilzniaczy obiekt w Bulgarii (jeden z trzech bulgarskich):
wikimapia.org/#lat=42.8303926&lon=26.6232634&z=16&l=28...
Miasta w pobliżu:
Współrzędne:   53°25'57"N   16°34'41"E

Komentarze

  • Bylem tam osobiscie kilka lat temu to znajdował sie tam jeszcze magazyn w kształcie walca w zółtym kolorze y kilka bunkrów ale teraz potbno to wyburzyli
  • ten magazyn w kształcie walca to miejsce ukrycia samochodu-wyrzutni rakiet SS-20.
  • Magazyn był nieco dalej Były to umocnione pilnie strzeżone przez Specnaz bunkry z rozbudowanymi instalacjami (m in klimatyzacją )do utrzymywania w gotowości bojowej taktycznych ładunków jądrowych w postaci bomb lotniczych i głowic do rakiet. Podobny skład był w niedalekim Podborsku. Ktoś uporczywie usuwa zaznaczoną przeze mnie jego lokalizację i opis.... ("patriota" jakiś ? czy co? , ale raczej nie Polak)
  • macie ni eusuwać to jest przydatne jak chce sie poznać historie II wojny światowaj
  • Takich gorliwcow jest wiecej. Mnie jakis maniak regularnie kasuje opis bylego niemieckiego skladu przeladunku broni i amunicji w Kłaju, obecnie terenu wojskowego.
  • Postawili znaki "zakaz ruchu wszelkich pojazdow". "Prawnie" wstep tylko pieszo. Magazyny sa dwa, "na upartego" mozna tam dostac sie. Z wiekszych obiektow, procz magazynow zachowal sie zbiornik na wode. W chwili obecniej zdecydowanie odradzam eksploracje tego zbiornika. Opodal postawili szkic magazynu i ostrzezenie, ze zwiedzanie na wlasna odpowiedzialanosc. Napotkany tubylec mowi o jakims wybuchu latwopalnych materialow chemicznych (2008-06). W wyniku tego zdzarzenia splonelo ok 7 ha lasu. Osobiscie nie widzialem spalonego lasu w tym rejonie. Pomiar dozymetrem z magazynach i w silosie nie wskazuje odstepstw od normy.
  • "Wojtek" pisza o bunkrze w ksztalcie walca. Gdy przyjrzalem sie dokladniej, to wjazd wiekszym pojazdem nie jest mozliwy. Po prostu za ostre katy podjazdu do tego bunkra. Przy skladzie rakiet (paliwo i glowice) raczej nie zaryzykowalbym wystrzelenia rakiety w tym miejscu. Za maly teren. To tylko moje zdanie i oczywiscie nie musi byc ono prawdziwe.
  • To były magazyny a nie stantowisko ogniowe. Tutaj miały prawdopodobnie przyjeżdżać transportery z rakietami w celu wymiany głowicy ze standardowej na jądrową. Po tej operacji miały jechać do rodzimych jednostek zapakować rakiety na wyrzytnie i czekać na rozkazy ...z Moskwy. Polska dysponowała w tamtym okresie rakietami scud, zdolnymi do przenoszenia głowic. W latach dziewiędziesiątych cały ich arsenał został komisyjnie zniszczony. Dodatkowo mówi się, że Północna Grupa Armii Czerwonej stacjonująca nieopodal posiadała rakiety SS-20. Moim zdaniem wieloosiowy transporter od SS-20 miałby trudności z dojazdem... chyba, że one miały już fabrycznie zamontowane głowice. Z ciekawostek: baza została zbodowana przez LWP.
  • jak mozna sie dostac do tej jednostki od glownej drogi?mozna to obejsc zwiedzac ?
  • można obejść bez żadnych przeszkód , dobrze zachowana bliźniacza jednostka jest nieopodal Podborska.
  • wwiem czesto tam przejezdzam ale w ktora strone do jednostki? jaka droga?
  • Wojtek: "Magazyn był nieco dalej Były to umocnione pilnie strzeżone przez Specnaz bunkry". Nie powtarzaj bredni wymyślonych przez głupich pismaków! W Polsce nie stacjonowała żadna jednostka Specnazu. Wartownikami byli żołnierze z poboru z jednostki rakietowej w pobliskim Kłominie. Oficjalnie zaś jednostka ta funkcjonowała jako jednostka pancerna. Stąd (co widać na archiwalnych zdjęciach) żołnierze noszą mundury tankistów (czarne patki z korpusówkami w kształcie czołgu).
  • Pawle ! Przeczytaj wywiad z gen. Wiktorem Dubyninem Dowódcą Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej w Polsce - zamieszczony w książce pod linkiem: "Alfred Siatecki: Drugi klucz do bramy. Zielona Góra: 2010, s. 164. ISBN 9788388426582" umieszczonym pod artykułem w Wikipedii dotyczącym jeziora Buszno koło Templewa . http://zbc.uz.zgora.pl/dlibra/docmetadata?id=29936&from=&dirids=1&ver_id=&lp=2&QI= - tu jest tekst tej książki w postaci pliku pdf . Strony od 158 do 170. O specnazie jest na 165 stronie książki (166 str. numeracji dokumentu w pdf-ie. Informacja jest więc z "pierwszej ręki", a właściwie z pierwszych ust - ust człowieka, który tym DOWODZIŁ i któremu te magazyny, TA broń podlegała, i który miał wydać rozkaz o jej przekazaniu i co najważniejsze UŻYCIU bojowym ! Nie są więc to brednie. Mundury, przydział do jakiejkolwiek innej jednostki AR był - bo musiał być tylko kamuflażem. Jak wielokrotnie czytałem w różnych źródłach do czasu wycofania z Polski Armii Czerwonej o tym że w Naszym Kraju była broń jądrowa wiedziało 12 (słownie dwunastu) oficerów LWP ! Jest napisane o tym w ujawnionych po rozwiązaniu Układu Warszawskiego dokumentach m. in.
  • ciąg dalszy: przez Radosława Sikorskiego, ministra obrony rządu RP. Jest w dwóch ostatnich tomach trzytomowego opracowania "Okupacja w imię sojuszu" (tom drugi "lata 1956 - 1993" i tom trzeci "Dokumenty". Również o tych 12, bez wymieniania nazwisk. W tej książce autor odwołuje się też do wypowiedzi tegoż Dubynina - z czasów wycofywania AR z Polski o obecności broni jądrowej w Polsce. Tajemnica była absolutna i stosowane były wszystkie dostępne środki by ją utrzymać, w szczególności przed społeczeństwem polskim. NATO , Amerykanie, CIA - wiedziało, że są i gdzie są - te składy. Jak trochę podrążysz temat to znajdziesz. Są dostępne publikowane raporty . Np. http://www.foia.cia.gov/sites/default/files/document_conversions/1700321/1979-01-31a.pdf z mapką rozmieszczenia w państwach socjalistycznych magazynów. Pisał tym raporcie "Odkrywca". Ciekawa rzecz : "Odkrywca" reklamował książkę autorstwa pana Arno Gise pod tytułem : "Uf, nie spaliłem Kopenhagi" - o polskim pilocie szkolonym do zrzucenia ładunków "specjalnych" m. innymi na Kopenhagę. Chodziło o ładunki przechowywane właśnie w tych magazynach. Kiedyś czytałem o żołnierzach w jednostek z okolic Wędrzyna, którzy dość często spotykali Rosjan z Templewa - gdy tylko ktoś wspomniał o ich jednostce, ci (w jakim by nie byli stanie) natychmiast trzeźwieli..... i robiło się mało przyjemnie... Trochę ludzi (Polaków) służących w tamtych czasach mogło się czegoś domyślać, ale nikt nie wiedział, że to leży u nas na stałe, gdzie i ile i że o ogóle... Obsługi "Elbrusów" ćwiczyły przeładunek głowic, lotnicy Su- 7 - jak wspomniany wyżej. Nawet kiedyś czytałem o tym że komuś się udało dotknąć(!) w czasie ćwiczeń na orzyskim(?) poligonie : ".... jakieś dziwne były te bomby, ciepłe takie...".
  • Pokaż wszystkie komentarze
Ten obiekt został ostatnio modyfikowany 4 lata temu