Wikimapia is a multilingual open-content collaborative map, where anyone can create place tags and share their knowledge.

Kijowski Południk Zerowy (Kijów)

Ukraine / Kyyiv / Kiev / Kijów / vulytsia Observatorna
 historia, interesujące miejsce, tablica pamiątkowa

W 1833 roku, w Kijowie założono Imperatorski Uniwersytet im. św. Włodzimierza; obecnie nosi nazwę "Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki w Kijowie". W pierwszych latach działalności był to w dużej mierze "polski" uniwersytet; większość wykładowców i studentów stanowili Polacy. Częścią uniwersytetu miało być obserwatorium astronomiczne - pierwsze cywilne obserwatorium na Ukrainie, obok Obserwatorium Marynarki Wojennej w Mikołajowie, założonego w 1821 - które początkowo planowano umieścić na dachu głównego gmachu uniwersytetu. Ostatecznie jednak wzniesiono zupełnie niezależny budynek na wzgórzu Schekavitsa - gdzie, według legendy, miał zginąć i zostać pochowany założyciel Rusi Kijowskiej, prorok Oleg Mądry, następca Ruryka, wikinga, który dał początek rodowi Rurykowiczów, carów Rosji i samemu państwu. W dniu 7 lutego 1845 zainaugurowano Kijowskie Uniwersyteckie Obserwatorium Astronomiczne, a w zachodnim skrzydle głównego budynku, gdzie zlokalizowano salę południkową, wytyczono Południk Kijowski, który pełnił funkcje południka zerowego dla astronomii i geografii ukraińskiej w latach 1845-1884. Jego przebieg oznaczono listwą z brązu wmurowaną w ścianę budynku; 7 lutego 2009 roku, z okazji Międzynarodowego Roku Astronomii (w 164 rocznice inauguracji obserwatorium), odsłonięto tablicę pamiątkową informującą o przebiegu Południka Kijowskiego.

W 1944 roku, z inicjatywy słynnego badacza ruchu biegunów ziemskich, Aleksandra Orłowa (trajektorie ruchu bieguna północnego ma nawet wygrawerowaną na nagrobku!), wzniesiono nowe, Główne Obserwatorium Astronomiczne - w skrócie " ГАО" - 10km na południe od starego, w Parku Golosiewo; biegnąca przez jego teren Aleja Świerkowa i leżący na jej końcu budynek Słonecznego Teleskopu Horyzontalnego leżą dokładnie na Południku Kijowskim. Z jego przebiegiem - z niewielkim odchyłem - pokrywa się też 4km aleja Obolonsky w Kijowie. Są też plany by w całym Kijowie umieścić kilkanaście medalionów z brązu, wzorowanych na medalionach Arago, oznaczających przebieg Południka Paryskiego w Paryżu. W 2010 roku wybito nawet pamiątkową monetę o nominale 5 hrywien, z okazji 165-lecia Obserwatorium Kijowskiego, na której rewersie jest przedstawiony Południk Kijowski.

Obecna długość geodezyjna Południka Kijowskiego wynosi 30°29'53.5"E.

www.facebook.com/HonorowyPoludnikKrakowski/posts/147361...
Ten obiekt znajduje się w Обсерваторная ул., 3в
Miasta w pobliżu:
Współrzędne:   50°27'8"N   30°29'53"E
  •  24 km
  •  130 km
  •  235 km
  •  282 km
  •  392 km
  •  446 km
  •  497 km
  •  592 km
  •  611 km
  •  677 km
Ten obiekt został ostatnio modyfikowany 8 lat temu