Солом'янський район (Київ)

Ukraine / Kyyiv / Kiev / Київ
 на мапі відображати тільки контур, район міста

Раніше територією нинішнього Солом'янського району протікала права притока Дніпра - Либідь, з якою пов'язана історія Києва часів Київської Русі. Либідь обертала колеса водяних млинів, та була природною перепоною на шляху загарбників. Для попередження жителів на ній було створено низку поселень-застав. Залишки таких застав знайдено поблизу сучасних Караваєвих дач та у районі станції метро "Берестейська".

Швидкому зростанню села Солом'янки, переселенню в район річки Либеді людей сприяли розпочате в 1834 році будівництво Києво-Печерської фортеці та будівництво залізничної лінії Київ-Балта. 18 лютого 1870 року відкрилось регулярне сполучення з Балтою. Того ж 1870 року став до ладу збудований у стилі англійської готики архітектора Вишневського залізничний вокзал. 1857 року збудовано Володимирський кадетський корпус - за проектом І. В. Штрома.

За даними перепису населення Києва XIX століття на Солом'янці разом з Протасовим Яром проживало 3910 мешканців. Найбільше підприємство Солом'янки - Залізничні майстерні. Тут працювало близько 1,5 тис. чоловік.

Солом'янка XIX століття мала одну лікарню, чотири трактири-харчевні, три швейні майстерні, одну єврейську школу.

У 1910 році до Солом'янки приєднали селища Верхню та Нижню Солом'янку, Батиєву Гору, Протасів Яр.

Інша історична місцевість, що увійшла до сучасного солом'янського району - Шулявка згадується в Іпатіївському літопису-середньовічній хроніці, що датуються 1146 роком. У XVIII столітті на Шулявці було розташовано літню резиденцію Київських митрополитів.

Активно ця територія почала освоюватись після 1847 року. 1882 року тут було відкрито підприємство, яке згодом стало одним з провідних в Україні - машинобудівний завод Гретера і Криванека (тепер акціонерна компанія "Більшовик").

Крім цього заводу, в останню чверть XIX століття на Шулявці відкрито й інші підприємства (залізні ліжка, стільці, ваги), чавуноливарний і механічний заводи Велера, механічний завод Залінге-ра та ін. Трохи далі у бік Святошина відкрився завод сільгоспінвентаря, завод ковкого чавуну, ремісниче підприємство та безліч невеликих кустарних майстерень.

1898 року на Шулявці було відкрито Київський політехнічний інститут (тепер Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут").

Колишній Жовтневий район це такі історичні місцевості, як Шулявка, Відрадний, Грушки, Караваєві дачі. На кінець століття тут проживало 136800 осіб.

Паспорт Солом'янського району станом на 1.01.2016:
www.solor.gov.ua/docs/all/passport2016.pdf

www.youtube.com/watch?v=w3c1q2Dhx_0
Міста поруч:
Координати:   50°25'15"N   30°27'23"E

Коментарі

  • http://kievvlast.com.ua/news/samij_gustonaselennij_rajon_v_kieve__solomenskij54378.html --- Самый густонаселенный район в Киеве - Соломенский --- В Госстате посчитали, сколько людей живет в Киеве - цифра упорно приближается к 3 млн. Самое большое количество людей проживает в Соломенском районе, наименьшее - в Печерском.
Ця сторінка востаннє змінена 1 рік тому