Port lotniczy Wrocław-Strachowice (Wrocław)

Poland / Dolnoslaskie / Wroclaw / Wrocław
 międzynarodowy port lotniczy  Dodaj kategorię

www.airport.wroclaw.pl

Port lotniczy Wrocław-Strachowice (EPWR) im. Mikołaja Kopernika. Od 1950 r. na tym lotnisku stacjonował 3 pułk lotnictwa myśliwskiego (JW 1465). W 1967 r. pułkowi przywrócono jego historyczny numer, natomiast w latach siedemdziesiątych poprzedniego wieku nadano mu wyróżniający tytuł oraz zbiorowego patrona. Od tego czasu pułk nazywał się: 11 Brandenburski pułk lotnictwa myśliwskiego im. Osadników Ziemi Dolnośląskiej. W 1994 r. patronem jednostki został płk B. Orliński. 11 plm rozformowano w 1999 r. . W jego miejsce w latach 1999-2010 funkcjonowała 3 Baza Lotnicza (JW 3030). Po 2010 r. stworzono tu Komendę Obsługi Lotniska. Na zdjęciu - odznaka 11 plm.

6 grudnia 2005 roku Port lotniczy Wrocław-Strachowice otrzymał imię Mikołaja Kopernika. 11 marca 2012 roku oddano do użytku nowy terminal (T2). W 2017 roku port obsłużył 2,855 mln pasażerów.
Miasta w pobliżu:
Współrzędne:   51°6'18"N   16°53'1"E

Komentarze

  • to lotnisko jest fajnie nie moge na niego słowa złego powiedziec a wy sie tylko czepiacie
  • jedźcie do Białej Podl.to zobaczycie jak powinno wyglądać lotnisko, jest zajefajne
  • z tego co można porównać, to pas startowy w nieczynnym lotnisku w Oleśnicy jest dłuższy niż we Wrocku...
  • pff... jedzcie do krakowa zobaczycie prawdziwe lotnisko
  • ciekawe z ta dlugoscia pasa. bo w Olesnicy pas ma dlugosc 2300 a we Wroclawiu 2500. hm
  • jeszcze link http://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_lotniska
  • Z tego co się orientuję jest to lotnisko po niemieckie, było budowane w latach 1935-1938. Na lotnisku tym po II wojnie św. stacjonował pułk lotniczy i funkcjonował port Wrocław.Wszystko funkcjonowało na zasadzie, że obaj użytkownicy korzystali z jednego pasa startowego który był zbudowany przez Niemców i co tu się dziwić,że przez 60 lat nic się nie zmieniło bo się szło po najmniejszej Lini oporu.Technika lotnicza(samoloty coraz nowszej generacji) idzie do przodu a pas startowy jest w tyle.
  • Pas betonowy powstał dopiero w latach 1952/1953, a to za sprawą wyposażania w samoloty odrzutowe 6 Dywizji Lotnictwa Myśliwskiego i stacjonującego tu jej 3 pułku.
  • Stary terminal wyłączony z użytku. Cały ruch odbywa się w nowym terminalu.
  • Po modernizacji pasa startowego i odtworzenie plyty postojowej w południowej części, jak i zaplecza technicznego z hangarem, winno stworzyć możliwość bazowania nowej eskadry transportowej np. poprzez pozyskanie od lotnicta niemieckiego i francuskiego zmodernizowanych uzywanych C 160, niezbędnych do ewentualnego szybkiego przerzutu sprzętu bojowego na frontowa flanke rosyjsko - bialoruska
  • Pokaż wszystkie komentarze
Ten obiekt został ostatnio modyfikowany 6 lat temu