Koprzywnica

Poland / Podkarpackie / Tarnobrzeg /

Miasto w woj. świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim, nad rzeką Koprzywianką. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Koprzywnica.
Według danych z 31 grudnia 2004, miasto miało 2546 mieszkańców.
Koprzywnica leży na trasie drogi krajowej nr 79 z Krakowa do Sandomierza (Warszawy).
Przez miasto przechodzi czerwony szlak turystyczny z Gołoszyc do Piotrowic oraz zielony szlak rowerowy z Sandomierza do Ujazdu.
Historia:
* XII w.- Wieś Koprzywnica należała do Bogoriów.
* 1113- konsekracja jednego z pierwszych kościołów chrześcijańskich w Koprzywnicy był to kościół pod wezwaniem Wszystkich świętych.
* 1183(1185?)- Mikołaj Bogoria Skotnicki podarował Koprzywnicę zakonowi cystersów, przybyłemu z Francji. Przez następnych kilkadziesiąt lat zakonnicy wybudowali nad Koprzywnica wspaniały kościół i klasztor. Koprzywnica stała się też jednym z głównych ośrodków kultu św. Floriana.
* 1241- tragiczny w skutkach również dla Koprzywnicy najazd Tatarów. Rzeź ludności i zakonników.
* 1247- książę Bolesław wstydliwy potwierdza nadane przywileje klasztorne.
* 1258- Koprzywnicę nawiedziło trzęsienie ziemi.
* 1259-60- drugi najazd Tatarów. Kolejna rzeź zakonników i ludności.
* 1268- 10 września w pobliskim Osieku na zamku Bolesław Wstydliwy uczynił z Koprzywnicy miasto na pra­wie magdeburskim. Niektórzy historycy sądzą, że miastem sta­ła się w 1262 r., a rok 1268, to data przeniesienia jej z prawa polskiego na niemieckie.
* 1280- pod Koprzywnica książę Leszek Czarny stoczył zwycięską bitwę z wojskami ruskimi.
* 1360- do Koprzywnicy przybywa po raz pierwszy Kazimierz Wielki i potwierdza, nadane przez Władysława Łokietka, pra­wo magdeburskie i przyznał mieszczanom oraz opactwu nowe przywileje.
* 1370- w klasztorze koprzywnickim przebywał przez 8 dni chory król Kazimierz Wielki. Otóż król, polując w Puszczy Sandomierskiej, spadł z konia i zranił się w nogę. Polowanie przerwano, a orszak monarchy przybył do sandomierskiego grodu. Po kil­ku dniach kuracji, stan króla gwałtownie się pogorszył, infek­cja rany spowodowała gangrenę, na którą wówczas nie było żadnego lekarstwa. Chorego, z wysoką gorączką, przewiezio­no do klasztoru w Koprzywnicy, pod opiekę mnichów, znanych z umiejętności leczenia. Nie wiadomo jakie zaaplikowali kró­lowi środki, w każdym razie gorączka spadła, monarcha po­czuł się lepiej. W tej sytuacji postanowił wracać do Krakowa. Decyzja ta okazała się zbyt pochopna, gdyż parę dni później Kazimierz Wielki zmarł. Według Wincentego Kadłubka prze­bieg wydarzeń, tak fatalnie zakończonych, był nieco inny. Król, po polowaniu, pojechał na tajemną schadzkę miłosną i gdzieś, w ostępach leśnych, w okolicznościach bliżej nieznanych, do­znał szwanku na ciele. Kazimierz Wielki, znany był z wielu amorów i przygoda taka jest prawdopodobna. Ranę jakoby wyleczono (przypuszczalnie było to złamanie nogi), a zgubiło króla łakomstwo. Objadł się bowiem grzybów i orzechów, na­stępnie, czując pragnienie, napił się zimnej wody, co wywołało gwałtowne boleści. Finał okazał się tragiczny.
* 1370+ - Koprzywnica okazała się pechowa dla nieślubnego syna króla Kazimierza Wielkiego- Niemiry, urodzonego ze związku z piękną Esterką. Prze­jeżdżając przez miasto i mając zdrożone konie, zażądał od miesz­czan nowych, zaś ci odmówili. Doszło do sprzeczki, która prze­rodziła się w zbrojne starcie. Ciężko ranny Niemira zmarł, po­chowano go jakoby w krypcie grobowej kościoła cystersów w kaplicy św. Mikołaja. Jednak, podczas przeprowadzonej w kryp­cie ekshumacji zwłok zakonników, nie natrafiono na ślady do­czesnych szczątków Niemiry. Możliwe, ze został pogrzebany w innym miejscu lub ciało przewieziono do Krakowa.
* 1410- Król Władysław Jagiełło nadał na zamku w Sandomierzu mieszkańcom Koprzywnicy ważny przywilej zwalniający koprzywniczan od wszelkich podwód.
* 1494- wielki pożar zniszczył miasto
* 1543- Król Zygmunt Stary specjalnym dekretem nakazał mieszkańcom płacić podatki cystersom.
* XIV - XV w.- dynamiczny rozwój - ośrodek gospodarczy i handlowy dla okolicy. Powstaje kilkanaście cechów rzemieślniczych.
* II poi. XV w.- rozbudowa klasztoru (powstały wtedy krużganki)
* XVI w.- konflikty narodowościowe między zakonnikami pochodzenia niemieckiego i polskiego. Zaraza w 1521 r., dziesiątkująca zakonników wyjaśniła sytuację. Polacy zaczęli dominować w klasztorze.
* XVII w.- rozbudowa kościoła i nadanie mu barokowego charakteru.
* XVII w.- opat klasztoru zakłada pierwszą orkiestrę dętą.
* 1606- w sierpniu tegoż roku Koprzywnica i okolica stały się widownią wielkiej historii. Wojska rokoszan obozowały tu latem, zwołane przez Mikołaja Zebrzydowskiego, przywódcę roko­szu przeciwko królowi Zygmuntowi III Wazie. Na polach pod miastem zebrało się kilkadziesiąt tysięcy uzbrojonych ludzi. Od 6 sierpnia do 10 września toczyły się burzliwe obrady szes­nastu magnatów i reprezentantów szlachty. Ich miejscem był klasztor cystersów. W końcu wysłano, do przebywającego w Wiślicy monarchy poselstwo, które przedstawiło żądania rezygna­cji z wprowadzenia ustaw ograniczających przywileje szlachec­kie. Król żądania odrzucił, ale nie użył siły, lecz grał na zwłokę. Kiedy wreszcie spory podzieliły rokoszan, a część z nich wró­ciła do domów, konflikt został zażegnany bez rozlewu krwi.
* 1656- Koprzywni­ca została zniszczona przez Szwedów.
* 1667- Koprzywnicę nawiedziła wielka zaraza.
* 1709- znowu wielka zaraza. Dla powstrzymania epidemii zakopa­no żywcem w ziemi 12-letniego chłopca, zaś dwie kobiety, oskar­żone o czary zostały ścięte i spalone na stosie.
* 1800- początek kasaty klasztoru cystersów w Koprzywnicy. Ostatnim (45) opatem był Krzysztof Bogoria Skotnicki, potomek fundatora klasztoru - Mikołaja Bogorii.
* 1819- całkowita kasata klasztoru.
* 1821- do byłego kościoła poklasztornego przeniesiona została siedziba koprzywnickiej parafii.
* 1864- w Koprzywnicy mieszkało 1266 osób. W tym 991 chrześcijan i 275 Żydów.
* 1869- Koprzywnica zostaje przez cara pozbawiona praw miejskich w odwecie za czynny udział mieszczan koprzywnickich w Powstaniu Styczniowym.
* 1911- utworzono straż pożarną.
* 1915- w czasie działań wojennych osada i zabudowania klasztorne oraz kościół doznały poważnych uszkodzeń.
* 1916- dachy klasztoru i kościoła pokryto słomą.
* 1922- w Koprzywnicy założono bibliotekę parafialną oraz Bibliotekę Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej.
* 1928- 17 marca powstanie Banku Spółdzielczego w Koprzywnicy.
* 1942- Hitlerowcy założyli w miasteczku getto. Osadzo­no w nim około 1800 Żydów. Po likwidacji getta zostali oni wywiezieni do obozu zagłady w Treblince, gdzie większość zginęła.
* 1944- ponowne zniszczenie kościoła
* 1959- dzięki zapobiegliwości ks. Jana Wiącka odremontowano wieżę kościelną
* 1988- w Lutym Młodzieżowa Orkiestra Dęta rozpoczyna działalność.
* 1995- sprowadzenie relikwii św. Floriana.
* 2001- 1 Stycznia zostają przywrócone prawa miejskie.
* 2001- po ulewnych deszczach rzeka Koprzywianka zalewa część Koprzywnicy.
www.koprzywnica.eu
Miasta w pobliżu:
Współrzędne:   50°35'41"N   21°34'33"E

Komentarze

  • Moje ukochane miasteczko ^^
  • Mieszkam w nim.
  • poznałam wspaniałego mężczyznę z Koprzywnicy jesteśmy razem i b. Go kocham i miasto jest śliczne
  • Nie ma jak stara poczciwa Koprzywnica<lol> :* pozrowionka dla mieszkańców!!!
  • Koprzywnica, Koprzywnica to jest miasto i stolica :) Kocham tam przyjeżdżać.
  • KOPRZYWNICA TO PIEKNA STOLICA łUKOWCA HAHAHAHA
  • KAMILEK JASINSKI Z KOPRZYWNICY JEST SLICZNY
  • pzdr dla wszystkich junkow
  • Hehe ozdro dla koprzywnicy i CEGIELNI
  • Też tutaj byłem :)
  • qrwa ale dziura
  • Pokaż wszystkie komentarze
Ten obiekt został ostatnio modyfikowany 6 lat temu