Михайлівська церква (Переяслав) | купол (архітектурний елемент), бароко, пам'ятка архітектури (історії), будівля 17-го століття, православний храм

Ukraine / Kyyivska / Pereyaslav-Khmelnytskyy / Переяслав
 купол (архітектурний елемент), бароко, пам'ятка архітектури (історії), будівля 17-го століття, православний храм

Кам'яну церкву зведено коштом Переяславського козацького полку в 1648–1654 рр. (за іншими даними у 1646–1666 рр.) на фундаментах Михайлівського собору XI сторіччя, зруйнованого у 1239 році татаро-монголами. 1734 р. церква постраждала від пожежі. Протягом ХІХ сторіччя втрачено фронтони, які акцентували західний та східний фасади церкви, а дах із шпилястої перероблено у вальмову.
У 1745 р. на схід від церкви побудовано багатофункціональну кам'яну споруду, що об'єднала надбрамну дзвіницю та трапезну з келією. Церква та дзвіниця зазнали значних руйнувань під час Другої світової війни. Реставровано їх у 1951–1953 рр. із відтворенням вінчання надбрамної дзвіниці на підставі малюнка Т. Г. Шевченка (1845 рік).
Михайлівська церква відноситься до типу зальних, безбаневих. Тридільна, з прямокутним основним об'ємом (навой) і гранованим притвором та вівтарем. Уздовж вівтаря розташовані прямокутні дияконники та жертовники. Нава перекрита циліндричним склепінням з розпалубками над вікнами, притвор та вівтар – зімкнутими склепіннями. Фасад декорований стримано в перехідних стильових формах від Відродження до бароко. Стіни членуються пілястрами і увінчуються повним антаблементом з профільованим карнизом великого виносу і фризом з поліхромних керамічних розеток. Прямокутні вікна облямовані лиштвами, що тягнуться, і увінчані трикутними і лучковими сандриками, тимпани яких заповнені горельєфною ліпниною з рослинними мотивами, маскаронами і путті.
Інтер'єр облаштований на основі глибинно-осьового розкриття простору. Фрагментарно зберігся монументальний живопис ХVII–XIX сторіч.
Стіни пам'ятника оштукатурені та побілені; дах – вальмовий, покритий покрівельною бляхою.
Цікавий купол церкви у вигляді десятинної церкви. Якщо дивитися з площі Переяславської Ради, то здається, що це є справжня церква, яка знаходиться на височини.
Архівне фото 1920–1930-х років С. Таранущенка та П. Жолтовського.
Фото: sobory.ru/article/?object=01442
Міста поруч:
Координати:   50°3'55"N   31°27'49"E
Ця сторінка востаннє змінена 2 років тому