Британско военно гробище (Солун)

Greece / Thessaloniki / Ambelykipoi / Солун
 военно гробище  Добавяне на категория

Британско военно гробище от Първата световна война, в което са погребани 45 български войни.
Българи в Солун са погребани, не само в унищоженото в 1913 Централното българско солунско гробище "Св. Павел" (празния днес терен източно от действащото гръцко гробище Евангелистрия (νεκροταφείο Ευαγγελίστριας), но и в католическото гробище на Солун, създадено между 1860-1867 г. недалеч от Българската католическа семинария в местността Зейтинлък - Ζέιτενλικ. Един от забележителните сред тях е видният български възрожденец Димитър Тъпков в продължение на 20 години водещ учител Солунската българска католически гимназия завеждал и пансиона на екзархийската Българска солунска мъжка гимназия.
По време на Първата световна война (1914-1918) в него започват да се погребват загинали войници от силите на Антантата. Тъй като мястото не стига през 1920 г. до католическото гробище се оформя Съюзническо военно гробище. То е най-голямото военно гробище на Балканите и в неговата английска част са погребани 45 български войници.
Български военнослужещи са погребани и в Германо-българското военно гробище, което се е намирало западно от военното гробище на съюзниците от Антантата. Там в обща гробница-костница са били поставени костите на 800 неизвестни български войници, загинали край Солун, а телата на други 26 военнопленници са положени в отделни гробове. След Втората световна война (1939-1945) това гробище и братската могила-костница са разрушени от гърците.

Допълнителни данни:
• БАН Институт за балканистика с Център по тракология - Солун и българите, Българската общност: www.solunbg.org/bg/solun-i-balgarite/history/balgarskat...
• Българските войнишки гробова в Зейтинлъка: illustrationbelomore.blogspot.bg/2016/11/blog-post.html
• Доклад от 12 юли 1940 г на Ангел Петров до ген. Теодосий Даскалов министър на войната на Царство България за българските военни гробищата в Солунско, в доклада се сочат германо-българското военно гробище в Зейтинлък, български военни гробове в британските военни гробища в Зейтинлък и в Микра, а също и в Шамли (Chamlié, Σάμλι ) – махла на с. Арапли (дн. Νέα Μαγνησία, Nea Magnisia) съседна на него на 11 км северозападно от Солун по пътя за Енидже Вардар. ЦДА, фонд 1150К, оп. 1, а.е. 1, л. 1–3.: www.solunbg.org/bg/solun-i-balgarite/history/balgarskat...
• проф. Владислав Алексиев, Сборник Солун, С 1937, стр. 386-387: www.strumski.com/books/Sbornik_Solun.pdf
• Димитър Тъпков (учител): bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1...
Nearby cities:
Координати:   40°39'16"N   22°55'53"E
This article was last modified преди 6 години