Резерват "Изгорялото гюне"

Bulgaria / Plovdiv / Kricim /
 природно защитена местност  Добавяне на категория
 Качване на снимка

Обявен за резерват с Постановление на Министерски Съвет № 5334 от 16.08.1949 г. Площта му е намалена със Заповед № 2245 от 30.12.1956 г. на Главно управление на горите. Прекатегоризиран е като поддържан резерват със Заповед № РД-363 от 15 октомври 1999 г. на Министерството на околната среда и водите. Площта на резервата е 29,30 хектара. Резерватът е обявен с цел запазване и поддържане на второто по значимост в страната естествено находище на дървовидната хвойна (Juniperus excelsa).
Склоновете на защитената територия са покрити основно с издънкови гори и храсталаци съставени от келяв габър (Carpinus orientalis), космат дъб (Quercus pubescens), мъждрян (Fraxinus ornus) и кукуч (Pistacia terebinthus), сред които на по-плитки почви и по скалистите места се развиват съобществата на дървовидната хвойна. Дървовидната хвойна, която е основната причина за създаването на резервата, е вечнозелено иглолистно дърво растящо в страните около Средиземно море. В България се намира северната граница на разпространение на вида. В резервата са преброени около 300 дървета, значителен брой дървета се срещат и по околните терени извън площта на резервата. Дървовидната хвойна е защитена от Закона за биологичното разнообразие.
В резерват „Изгорялото Гюне“ са установени общо около 400 вида растения, което за такава малка площ е значителен брой. От тях защитени – включени в Приложение № 3 на закона за биологичното разнообразие, освен дървовидната хвойна, са: родопски силивряк (Haberlea rhodopensis), румелийски трахелиум (Trachelium rumelianum), синя айважива (Alkanna tinctoria), гусихиева ведрица (Fritillaria gussichiae ssp. skorpilii), балкански вечерник (Hesperis theophrasti).

bit.ly/38iGeKE
www.protectedplanet.net/11563
eunis.eea.europa.eu/sites/11563
routes.e-tours.bg/place/rezervat-izgoryaloto-gyune
Nearby cities:
Координати:   42°1'43"N   24°28'8"E