Исторически резерват „Паметниците“ | музей, парк, полесражение, културна ценност, интересно място, историческо място

Bulgaria / Veliko Tarnovo / Svistov /
 музей, парк, полесражение, културна ценност, интересно място, историческо място

Мястото на десанта на руските войски през Руско-турската война (1877 – 1878 г.) е обявено за исторически резерват през 1969 год.
Изградени са алеи и пейки и са поставени паметни плочи в чест на първите загинали руски офицери и сержанти във войната.
Тук в низината, образувана от малката рекичка Текир дере и нейната околност, през 1877 година, бил разположен лагерът на турците. Точно от това място тръгва и победоносното шествие на руските войски, притекли се в помощ на българския народ.
Форсирането на голямата река е възложено на ген. Драгомиров, който още в началото на десанта, се обръща към войниците си с думите: „Нас гледа цяла Русия. За нас, няма фланг, няма тил. Има само фронт. Или отвъд Дунава, или в Дунава“.
Със заявяването на подобна смелост и решителност, в нощта на 26 срещу 27 юни 1877 година, се поставя началото на един от най-известните и успешни десанти във военната история на света изобщо. От тук започва освободителният поход на русите, който много скоро ще доведе изгрева на Свободата за измъчения български народ. В резултат на блестящо проведения десант от руската войска и последвалите кръвопролитни битки с турците след стъпването на българска земя, град Свищов се превръща в първият наш свободен град.
Идеята за увековечаване на освободителната мисия на Русия по време на войната от 1877 – 1878 година и загиналите тук 812 души, се поражда спонтанно и естествено сред офицерите и войниците още по време на военните действия. Изграждането на паметниците започва веднага през 1878 година, със средства в размер от 165 хиляди рубли, отпуснати от руския император. Много скоро тук са издигнати седем обелиска, изработени в мраморна работилница в град Одеса. Шест от тях са с височина 2,40 метра, а седмият, който се явява централен, е с височина от 4,50 метра. Оформянето им не се различава съществено от традиционните за времето гробни паметници. Украсата се състои най-често в издълбани в камъка цветя, пълзящи храсти, птици и кръстове. На паметниците са изсечени следните надписи: „54-ти Мински полк, прапор. Каненберг, щабс капитан Петров“, „54-ти Волински полк полк щабс кап. Брянов“, „54-ти Мински пол. Прапор. Рьшкин“, „53-ти пехот.полк.прапор. Федоров“, „На руските войници паднали в бой 15 юни 1877 г.“.
Няколко години по-късно, през 1881 г. – по идея на Комитета за подпомагане на жертвите от войната и под председателството на Стоян Заимов, на няколкостотин метра източно от Братската могила, е издигнат паметник, посветен на руския император Александър II Освободител. Върху монумента, висок 11 м и широк 5,5 м, е изобразен гербът на Русия и е поставен следният надпис: „Въ Царствоване руссiкого императора Александър Втори 15 юния 1877 г.“.
По повод на 100-годишнината от преминаването на руските войски и Освобождението на Свищов от османска власт, Общинският съвет в града взема решение за построяване на нов паметник. Изграждането му се извършва в периода 1978 – 1979 година, по проект на арх. Емил Дулев, арх. Димитър Кръстев и скулптора Димитър Бановски. Новоизграденият монумент е висок 24 метра и широк 7,5 метра. Представлява оформени като арка две вдигнати ръце, върху вътрешната страна на които е изобразена скулптурна композиция на руски воини в цял ръст и пълно бойно снаряжение.
От 1969 г. местността в долината на река Текир дере е обявена за исторически резерват, а заради изградения от възпоменателни знаци ансамбъл, населението започва да я нарича „Паметниците“.
Днес, единственият ням свидетел на първия бой на руските освободители е малка воденица, построена на устието на рекичката Текир дере. В реставрираната воденичка е уредена музейна експозиция, посветена на великото събитие – дебаркирането на руските освободителни войски на българския бряг и освобождаването на Свищов от османските поробители.

tic.svishtov.bg/index.php?/memorialien-park-pametnitsit...
opoznai.bg/view/mestnost-pametnitzite
rusofili.bg/%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%BA-%D0%BF%D0%B0%D0%BC...
www.dnevnik.bg/ot_vas/novini_ot_vas/2020/07/22/4093636_...
istoricheskimuzei-svishtov.com/ekspozicii/preminavane-n...
pochivka.bg/istoricheski-rezervat-tekir-dere-e2051
audiotravelguide.ro/bg/%d0%b8%d1%81%d1%82%d0%be%d1%80%d...
bg.polomap.com/%D1%81%D0%B2%D0%B8%D1%89%D0%BE%D0%B2/662...
Nearby cities:
Координати:   43°36'49"N   25°24'2"E
This article was last modified преди 1 година