Национален парк-музей „Шипка“

Bulgaria / Stara Zagora / Sipka /
 музей, място от историческо значение, 100 национални туристически обекта

Националният парк-музей Шипка се намира на старопланинския връх Шипка (1326 м), на 28 км от Казанлък и на 22 км от Габрово. Паркът обхваща 26 паметника, възстановените позиции, батареи и землянки на бранителите на прохода Шипка по време на Руско-турската война от 1877 – 78 г. Паметникът на свободата е най-големият сред паметниците в парка. Неговият силует наподобява средновековна българска крепост и се вижда от десетки километри. Построен е от доброволните дарения на целия български народ и е открит на 26 август 1934 г. Висок е 31,5 м, а до него водят 890 стъпала. Голям бронзов лъв – символ на българската държава – пази входа на паметника. На останалите три страни на сградата са изписани имената на Шипка, Шейново и Стара Загора – бойните полета при защитата на прохода. На приземния етаж под мраморен саркофаг лежат костите на бранители на Шипка. Саркофагът е положен върху четири лежащи каменни лъва, а пред него като на пост са поставени статуите на един български опълченец и един руски войник. На останалите седем етажа от музея са изложени лични вещи на войниците и опълченците, медали, снимки, оръжие и документи, свързани с боевете при Шипка. Тук се пази и копие на Самарското знаме – първото бойно знаме на Българското опълчение. От последната площадка на Паметника на свободата се открива красива панорамна гледка към околността.
В парк-музея се продават информационни материали и сувенири. Предлагат се също транспорт и пешеходни екскурзии до обектите в парка.
Руско-турската война от 1877-1878 г. се води между Османската империя и Русия. На страната на Русия участие вземат и Сърбия, Черна гора и Румъния, както и Българското опълчение и Лейбгвардейският финландски полк. Войната приключва с победа на Русия и сключване на Санстефанския мирен договор, по-късно обезсилен и заменен от Берлинския договор. Тази война е наречена Освободителна. Тя носи пълна независимост за Сърбия, Румъния и Черна гора, а част от България е обявена за васално княжество. Другата част от България остава в границите на империята като автономна област Източна Румелия. През есента на 1885 г. Източна Румелия се обединява с Княжество България.
Обект № 93 от Националното движение „Опознай България – 100 национални туристически обекта“ на Българския туристически съюз – „Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“:
www.btsbg.org/100nto/vrh-shipka-nacionalen-park-muzey-s...
100obekta.com/%D0%B2%D1%80%D1%8A%D1%85-%D1%88%D0%B8%D0%...

www.shipkamuseum.org/about/
www.tourism.government.bg/bg/tourist-destinations/2310/...
militarymuseum.bg/Pages/Vestnik/Vestnik_August-Septembe...
starazagora.love/bg/feel-the-nature/discover-the-region...
ilovebulgaria.eu/park-muzei-shipka/
bulgariatravel.org/bg/%d0%bd%d0%b0%d1%86%d0%b8%d0%be%d0...
kom-emine.com/sights/vrah-shipka/
tryavna.org/%d0%be%d0%ba%d0%be%d0%bb%d0%bd%d0%be%d1%81%...
opoznai.bg/view/natzionalen-park-muzei-shipka
oilaripi.com/bg/page/atlas/details/861-natsionalen-park...
tripsjournal.com/zabelezhitelnost/nacionalen-park-muzei...
bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0...
welcome.bg/listing/%d0%bd%d0%b0%d1%86%d0%b8%d0%be%d0%bd...
kilometri.bg/view/shipka
panomagic.eu/gigapixel/Shipka1/


www.youtube.com/watch?v=3dAnFLCc4B0


www.youtube.com/watch?v=fBuh9LN8yfA
Nearby cities:
Координати:   42°44'54"N   25°19'15"E

Коментари

  • https://www.btv.bg/video/shows/nerazkazano-v-istoriata/video/nerazkazano-v-istorijata-btv-s-nova-dokumentalna-poredica.html