RCN Konstantynów

Poland / Mazowieckie / Plock / Konstantynów, 1
 radio station (en), interesujące miejsce

Maszt radiowy w Konstantynowie – maszt radiowy nadajnika długofalowego, Programu I Polskiego Radia, znany również jako Maszt w Gąbinie, Warszawska Radiostacja Centralna w Gąbinie, Radiofoniczny Ośrodek Nadawczy w Konstantynowie i Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie. Najwyższa konstrukcja na świecie w latach 1974 - 1991 tj. do chwili jego zawalenia. Najwyższa konstrukcja w dziejach świata od momentu wybudowania do 19 maja 2008, kiedy to rekord ten został pobity przez Burj Dubai.
DW 577, 09-540 Konstantynów 1
Maszt radiowy nadajnika długofalowego, Programu I Polskiego Radia, znany również jako Maszt w Gąbinie, Warszawska Radiostacja Centralna w Gąbinie, Radiofoniczny Ośrodek Nadawczy w Konstantynowie i Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie. Licząc ponad 646 metrów wysokości był najwyższą konstrukcją na świecie w latach 1974–1991, tj. do chwili jego zawalenia. Nigdzie na świecie nie wzniesiono wyższej budowli aż do 19 maja 2008, kiedy to rekord ten został pobity przez Burdż Chalifa.
rcn.tlx.pl
www.rcnkonstantynow.pl/test2/
www.facebook.com/WiezaRadiowaWKonstantynowie/
pl.wikipedia.org/wiki/Maszt_radiowy_w_Konstantynowie

www.youtube.com/watch?v=sz80mlpqTT0
Miasta w pobliżu:
Współrzędne:   52°22'12"N   19°48'12"E

Komentarze

  • Na początek proponuje zobaczyć ten materiał: część 1, część 2, część 3, część 4, część 5 W 1974 roku na terenie Konstantynowa powstał maszt radiowy, za pomocą którego transmitowano sygnał I programu radia na tereny całej Europy, Skandynawii oraz na Bliski Wschód. Przy dobrej pogodzie w godzinach nocnych sygnał ten był słyszalny w zasadzie na terenie całej planety. Maszt miał 646,38 metra wysokości i był najwyższą konstrukcją wzniesioną ręką człowieka. Został zaprojektowany przez inż. Jana Polaka, a postawiony do pionu przez firmę Mostostal Zabrze. Była zatem to rdzennie polska konstrukcja... Cała konstrukcja ważyła 550 ton i w całości wykonana była ze stali. Przekrój poprzeczny masztu stanowił trójkąt równoboczny o boku długości 4,8 metra. Konstrukcję masztu podzielono na 86 sekcji, każda o wysokości 7,5 metra. Główne elementy nośne wykonano ze stalowych rur o średnicy 24 cm. W zależności od miejsca ścianki rury miały od 8 do 34 mm grubości. Maszt był utrzymywany w pionie przez pięć zespołów odciągów, czyli łącznie 15 lin o średnicy 5 cm. W 1991 roku z powodu błędu popełnionego podczas wymiany jednej z lin podtrzymujących maszt cała konstrukcja runęła. Trzask, łomot i w kilkanaście sekund wszystko leżało na ziemi. Niektórzy porównywali to z trzęsieniem ziemi. Maszt załamał się i zwinął, wbijając czubek tuż koło swojej podstawy. Cud sprawił, że nikomu nic się nie stało. Robotnicy zdążyli wcześniej zjechać windą (pół godziny jazdy) na ziemię. "Jedynka" nie zamilkła, bo i tak z powodu remontu masztu od kilku tygodni emitowana była przez stare i słabsze nadajniki z Raszyna. Kto zawinił? Mostostal Zabrze, który stawiał i konserwował potem maszt. Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby: kierownik budowy, szef ds. technicznych i szef jednego z zarządów Mostostalu. Za nieumyślne spowodowanie katastrofy sąd skazał pierwszego z nich na 2,5 roku pozbawienia wolności, dwóch pozostałych na dwa lata. Wszystkie wyroki w zawieszeniu. Więcej na: http://www.ukf.pl/index.php/topic,86.0.html http://www.insomnia.pl/646-metrowy_maszt_w_G%B9binie_1974-1991-t211379.htm
  • To że maszt się zawalił jest w pewnym sensie wypadkiem przy pracy. To że nie został odbudowany -burdel to je slabe slowo- jak mawiał Szwejk.
  • Więcej na http://www.rcnkonstantynow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=19&Itemid=21 http://www.rcnkonstantynow.pl/forum/
Ten obiekt został ostatnio modyfikowany 5 miesięcy temu