Lubiąż - Zespół Klasztorny Cystersów

Poland / Dolnoslaskie / Wolyw / pl. Klasztorny
 klasztor, interesujące miejsce, tylko kontur obiektu, kościół katolicki

Cysterski zespół klasztorny w Lubiążu jest jednym z największych zabytków tej klasy w Europie, będąc jednocześnie największym opactwem cysterskim na świecie. Opactwo to nazywane jest arcydziełem śląskiego baroku.

Zakon został założony w 1098 r. przez św. Roberta z Molesmes w klasztorze Clteaux kolo Dijon. Cystersi praktykowali surową ascezę, uprościli liturgię, a praca, którą obok rozwoju duchowego traktowali jako jeden z podstawowych obowiązków, zapewniała im samowystarczalność. Reguła zakonu obejmowała również zasady dotyczące sztuki, zwłaszcza architektury. Wznoszone przez nich budowle cechowała funkcjonalność, prostota i stosowanie najnowszych zdobyczy techniki. Opactwo, stanowiące zamknięty zespół architektoniczny, otoczone było zazwyczaj murem. Przy bramie głównej wznoszono kaplicę oraz zajazd dla gości, wędrowców i ubogich. Główną budowlą zespołu był kościół wraz z zabudowaniami klasztornymi skupionymi wokół prostokątnego wirydarza. Wiele miejsca zajmowały budynki gospodarcze, jak: stodoły, obory, młyn, kuźnia, garbarnia, warsztaty rzemieślnicze, wytwórnia wina, papieru itp. Bogate klasztory miały ponadto rozległe folwarki obsługiwane przez konwersów (braci świeckich).

W skład zespołu klasztornego w Lubiążu wchodzą:
-bazylika Wniebowzięcia NMP z lat 1307-40 (zbudowana na pozostałościach romańskiego kościoła Wniebowzięcia NMP z XII w.),
-klasztor,
-pałac opatów (XVII/XVIII w.),
-pomocniczy kościół św. Jakuba,
-zabudowania gospodarcze.

Duże wrażenie w klasztorze w Lubiążu robi jego zewnętrzna fasada, o długości ponad 200 m, ze strzelającymi w niebo wieżami kościoła. W krypcie pod gotycką bazyliką znajdują się nagrobki Piastów Śląskich (m.in. Bolesława Wysokiego) oraz mumie opatów cysterskich i zakonników. Do dziś w dobrym stanie zachowało się 98 mumii. Od 1989 prowadzone są intensywne prace renowacyjne lubiąskiego zespołu klasztornego, głównie dzięki staraniom wrocławskiej Fundacji Lubiąż. W roku 2000 zakończono wymianę dachów nad całym kompleksem. Od 1996 r. można zwiedzać najbardziej imponującą Salę Książęcą, dwupoziomową, o powierzchni ponad 400 m2 i wysokości 13,4 m. W sali znajdują się między innymi rzeźby wrocławskiego mistrza Józefa Mangoldta oraz plafon i malowidła ścienne malarza Christiana Bentuma. Sala ta uważana jest za jeden z najwybitniejszych zabytków śląskiego baroku. Odbywają się w niej wybrane koncerty corocznego Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans.
Ukończono również renowację i udostępniono zwiedzającym refektarz opata oraz refektarz letni (2005 r.). W chwili obecnej (wrzesień 2009) trwają prace konserwatorskie nad ostatnią wielką salą reprezentacyjną pałacu – biblioteką opata. Udostępniono także były kościół Najświętszej Marii Panny (niestety, z ubogim wyposażeniem). W całości obiekt można zwiedzać w drugi weekend maja każdego roku w trakcie Nocy Muzeów.

Od roku 1998 Fundacja Lubiąż wraz z Agencją Artystyczną JEDYNKA z Wrocławia organizuje w drugi weekend maja cykliczne imprezy pod nazwą "Korso Pałacowe", w czasie których można zwiedzać zamknięte na co dzień sale, podziemia klasztorne, strychy oraz inne obiekty znajdujące się w renowacji.

źródło: gdziebylec.pl/obiekt/pokaz/Opactwo_Cystersow_w_Lubi%C4%...
Miasta w pobliżu:
Współrzędne:   51°15'41"N   16°28'9"E

Komentarze

  • http://turystyka.wp.pl/gid,11238128,title,opactwo-cystersow-w-lubiazu--unikat-w-skali-swiatowej,galeria_zdjecie.html
Ten obiekt został ostatnio modyfikowany 10 lat temu