Тракийско светилище и средновековен скален манастир

Bulgaria / Varna / Dalgopol /
 светилище, средновековен, интересно място, тракийско наследство, скални църкви и манастири

Тук е имало тракийско-римско светилище, а може би и античен град. В скалите през Средновековието е имало манастир. На юг може да се види скалното образувание Меча глава.
На отвесните скали в местността Дженевиз канара, на 2 км северозападно от село Рояк се намира един от големите скални манастирски комплекси, достъпа до който обаче е силно ограничен, поради непристъпността на килиите, пръснати на различни нива по отвесния Г-образен скален венец с височина на места може би 30-тина метра.
Явно християнските отшелия преизползват по-древни тракийски култови места, защото навсякъде по скалите има типични за древната тракийска култура скални ниши.

bulgariansanctuaries.com/2018/12/18/%d1%81%d0%b2%d0%b5%...
svetimesta.com/%D0%A1%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B8-%D1...
pochivka.bg/skalni-manastiri-s-royak-e2569
terrabyzantica.blogspot.com/2010/04/blog-post_15.html
haiduk-tourist.blogspot.com/2018/10/blog-post_37.html
haiduk-tourist.blogspot.com/2016/08/blog-post_28.html


www.youtube.com/watch?v=Fbshy-Q-gGs
Nearby cities:
Координати:   43°5'50"N   27°21'41"E

Коментари

  • На 2 км. северозападно от село Рояк, в местността Дженевиз канара, се намира голям скален комплекс. Всъщност той е разположен хоризонтално върху едно и също скално възвишение със скалния манастир при с. Китен. Килиите са изградени на няколко нива върху Г-образен скален венец. Североизточният ръкав е по-дълъг и върху него има около 20 килии. За съжаление повечето от тях са разрушени – едни от времето, други от каменодобивната компания ”Тиха стъпка”, работила тук през 50-60-те години на ХХ век. Тук се намира и църквата, където вече едва личат надписите, в които се споменават имената на българските царе – Михаил Асен /1252-1253 г./ и Иван Александър /1331-1371 г./ В подножието на килиите има рисунки и късни надписи от ХХ век, където пък се споменава последния български цар. Над църквата добре са запазени две килии. В средата на Г-образния венец, големи каменни 27 стъпала водят към засводено помещение. Върху стените му има множество ниши, които са били затваряне с капаци. Предположенията за тяхното предназначение са различни, но едното е,че това е старо светилище или гробница, където в нишите са поставяни погребални урни. По-късият ръкав на скалата пази около десетина сравнително добре запазени килии. Те са разположени почти на едно и също ниво. В подножието на скалния манастир все още се намира антична и средновековна керамика. Тук е открит и бронзов пръстен и монета от времето на Юстин І. http://bgspirit.com/?view=175
This article was last modified преди 1 година