Wikimapia is a multilingual open-content collaborative map, where anyone can create place tags and share their knowledge.

Szaniec IS-2 ½ (lokalizacja) (Kraków)

Poland / Malopolskie / Krakow / Kraków / al. Jerzego Waszyngtona
 fortyfikacje  Dodaj kategorię
 Dodaj zdjęcie

Lokalizacja Szańca IS-2 ½ - jednej z fortyfikacji pierścienia zewnętrznego Twierdzy Kraków (I obszar warowny).

Był to szaniec piechoty z 1866-67 r., po którym zachował się tylko splantowany taras. Osłaniał on fort 2 „Kościuszko” od czoła.
Miasta w pobliżu:
Współrzędne:   50°3'22"N   19°53'10"E

Komentarze

  • kZo gość
    ten szaniec był raczej troszkę bardziej na zachód mniej więcej na polance tuż za ostatnim barakiem
  • Krzysztof66
    Na początku sądziłem, że na tamtej polance był szaniec piechoty, a zaraz przed nim fort piechoty, na to wskazywały przynajmniej szkice. Jednak na mapach z tamtych lat zachodzi pewna sprzeczność i mogli albo zmienić jego położenie (szańca, gdy uczynili z niego fort międzypolowy piechoty) albo któryś ze szkicowników miał gorszy dzień... Sprawdziłem to jednak osobiście. Na tej polance rzeczywiście widać resztki fosy (dokładniej w lesie i o ile nie jest to zwykły rów), więc szyja tego fortu piechoty pewnie byłaby zaraz przed barakiem...
  • Krzysztof66
    Teraz to ma sens. Przed rozpoczęciem rozbudowy twierdzy, istniały tylko dwa pierścienie, wtedy jeszcze wszystkie szańce polowe istniały. Tak więc, ówczesny szaniec 2 1/2 osłaniał fort Kościuszko (3 w dawnej numeracji) od czoła, zaś FS 4 od północy, FS 1 strzegł zakola Wisły i flankował fort cytadelowy od południa, FS 3 wspomagał dwa mniejsze bastiony fortu i ochraniał blok koszar szyjowych. Dodatkowo zagęszczono zakole Wisły szańcem drugim, który osłaniał Diabelski Most i pilnował drogi rokadowej prowadzącej do dzieła cytadelowego. Przy czym FS 2 1/2 powstał później, kiedy za pewne zorientowano się, że można dostać się pod zachodnie bastiony wąskimi wąwozami, nie narażając się na ogień z fortu.
  • E150d gość
    Ponadto szaniec miał narys trapezu, a nie wieloboczny. Do tej pory na mapie czytelne są jego fragmenty. Obiekt był skromnych rozmiarów. O wiele mniejszych niż jego sąsiedzi.
Ten obiekt został ostatnio modyfikowany 5 lat temu