Букоровски манастир „Свети Георги Победоносец“

Bulgaria / Sofijska oblast / Dragoman /
 манастир, Българска православна църква

Букоровският манастир „Свети Георги Победоносец“ е единственият манастир в България и втори в света с пет църкви. Засега действаща е само „Свети Георги“, другите отвътре все още не са готови – „Света Петка“, „Свети свети Кирил и Методий“, „Света Неделя“ и „Вси Светии“. Букоровският манастир днес е обновен, но почти нищо за историята му не се знае, освен, че е построен върху основите на пет стари църкви. Там е намерен и най-старият календар, откриван в Европа. Бил под формата на костенурка и днес се пази в музей. Пред църквата има стари кръстове, на които са изписани имена на светци. Запазен е и камъкът, върху който е намерена „костенурката".

mitropolia-sofia.org/2017/01/09/%d0%bc%d0%b0%d0%bd%d0%b...
www.bulgariamonasteries.com/bukorovski_manastir.html
www.bulgariatravel.tv/landmark/get/356
oilaripi.com/bg/page/atlas/details/472-bukorovski-manas...
opoznai.bg/view/bukorovski-manastir-sveti-georgi-bukoro...
svetimesta.com/%D0%9C%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%...
poseti.guide-bulgaria.com/a/851/bukorovo_monastery_st.g...
www.hotelmap.bg/%d0%b3%d0%be%d0%b4%d0%b5%d1%87-%d0%b7%d...
1333.bg/bg/image/1653/
Nearby cities:
Координати:   43°0'5"N   22°57'56"E

Коментари

  • Днешният петпрестолен Букоровски манастир "Св. Георги Победоносец" е наследник на един от най-старите и големи български манастир в региона на хълмистата планинска област Забърге (долината на р. Нишава).При разширението на манастирската църква се попада на основиете на средновековнат света обител. Тогава е намерена и т. н. "костенурка". Всъщност тя е отражение на древнобългарският годишен календар и схващания, според които представите за тогавашния свят са се крепели върху корубата на "космическата костенурка".
  • За да има човек представа защо точно тук е намерена "космическата костенурка" нека накратко се спрем на сведните факти. Само 10-тина метра на юг от каменния зид на манастирския двор, високо върху десния бряг на р. Дракул се намират останки от антична тракийска и средновековна българска крепост, която е охранявала древния римски друм идващ от запад (м. Бачийте), преминавал е землището на дн. с. Беренде и после е продължавал на изток по левия бряг на р. Дракул към Софийското поле.Само 50 м по-надолу от крепостният зид се намира и старинният некропол, което подсказва, че някъде в близост до него е имало и селище.Предполага се, че крепостта е просъществувала до идването на турските завоеватели към края на 14 в., когато е разрушен и средновековният български манастир.
This article was last modified преди 1 ден