"Емпорион Пистирос"

Bulgaria / Pazardzhik / Septemvri /
 разрушена крепост, археологически разкопки, интересно място

През 1988 г. започват разкопки на голям археологически обект край село Ветрен, община Септември. Разкриват се основи на богато тракийско селище (град), обградено с крепостна стена, чийто градеж е в духа на най-добрите строителни традиции в античния свят. Открити са големи количества монети.
През 1990 г. археолозите попадат на надпис на старогръцки език. Надписът е най-старият гръцки надпис, откриван досега в Тракия (не е доказано, че произхожда от Тракия) и представлява търговски договор от около 359-339г.пр.Хр. между Егейските полиси Маронея, Тасос, Аполония и Пистирос. Как се е оказал край Траяновия друм е неясно. Надписът е върху гранит, какъвто липсва поне на 120 км. разстояние от обекта.
В края на III в.пр.Хр. градът е опожарен и разрушен при нашествието на келтите. Върху руините му израства селище, в което се произвеждат изделия от фино обработени метали - желязо, бронз, сребро, злато.
Крепостната стена е широка около 2 м, изградена е от гранитни блокове, някои с големина 1.4 x 1.8 м. В селището се е влизало през няколко порти, охранявани от кули и бастиони. Досега не е открит некрополът на града и съответно няма ясни свидетелства за етническата принадлежност на населението му.
Находките - глинени олтари, зооморфни фигури и антропоморфни идоли, пирауноси (преносими огнища) и други - свидетелстват, че сред жителите на селището били разпространени различни религиозни култове.
В обекта досега са открити повече от 950 бронзови и сребърни монети. Представено е монетосеченето на тракийските владетели Аматок I, Бергай, Котис I, Аматок II, Tepee II, Керсеблепт, Сефт III, на гръцките полиси Тасос, Маронея, Парион, Енос, Аполония, Месамбрия и др.
Археологическият обект е идентифициран от някои от изследователите му за "емпорион Пистирос" – известен античен градски център. Създаден е (според някои археолози като Домарадски и др.) от елински търговци в земите на древните траки.

Тезата, че обектът е известният Емпорион Пистирос и е бил тържище на елински търговци в сърцето на древна Тракия, е оспорвана от редица известни изследователи, вкл. проф. Хр. Данов и проф. Ал. Фол. Доц. д-р Алексей Гоцев, ръководител на обекта, пише "материалите не позволяват да се приеме, че "обектът" е преуспяващ гръцки емпорион, с гръцко население в него".
Трудно обяснима е и връзката между този обект и цитираните градове Маронея, Тасос, Аполония и Пистирос, които са на егейското (беломорското) крайбрежие и между тях има визуална връзка – виждат се един друг, докато обектът край Ветрен е на триста километра и на брега на река Марица, за която само хипотетично може да се предполага, че тогава е била плавателна.

dimitardeliyski.blog.bg/
Nearby cities:
Координати:   42°14'30"N   24°5'19"E
This article was last modified преди 4 години