Църква „Свети Антоний“ (Мелник)

Bulgaria / Blagoevgrad / Melnik / Мелник / ул. Мелник, 70
 църква, архитектурен паметник, строителство от 1760-те г., Българска православна църква

Наричана е от местните хора „Свети Андон“ и е единствената с подобно име в България. Построена е през 1765 г. и днес е паметник на културата с национално значение. Съществува легенда, че свети Антоний лекувал душевно болни. В миналото в църквата са идвали душевно болни хора, за което свидетелстват запазеният ствол с железни вериги, с които са връзвали буйстващите. В средата на пода на храма има поставена плоча с длуглавия орел на Патриаршията – такива плочи били поставяни там, където лечебните сили са особено силни. Църквата е изписана с цветя, ангели, серафими и херувими.
Изключително ценен е иконостасът, иконите (особено ''Матер Божия“ и ''Света Богородица“ честнейшую херувим от XVIII век) и стенописите.

sandanski.foi9.eu/index.php/bg/religiozni-turisticheski...
opoznai.bg/view/tzarkva-sveti-antonii-melnik
bulgariantourist.com/Sveti-Antonii-Sveti-Andon-Melnik
pirinadventure.bg/pirin-mountain/churches-and-monasteri...
sandanskicrossborder.com/%D0%90%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2...
Nearby cities:
Координати:   41°31'25"N   23°23'45"E

Коментари

  • Църквата е паметник на културата с национално значение и е част от културно-историческия резерват "Мелник – град-музей“. Храмът е еднокорабна базилика, едноапсидна, с женско отделение (галерия) откъм западната страна. Строен е вероятно през 1869 г. Архитектурното начупването на линиите на храмовите стени се дължи на конфигурацията на прилежащите отдолу улици, с разположението на които строителите на храма са се съобразявали. С кривината на постройката, храмът е уникален в България. Изписването на църквата е извършено през 1881 г.от мелнишкия зограф Лазар Аргиров. Основни мотиви са: колони и провиснали завеси, цветя, херувими, серафими, ангели. Ценност представлява рисуваният дървен иконостас с резбовани двери, както и изображението „Св. Богородица – Ширшая небес“ в олтарната апсида. Царският ред на иконостаса е майсторски изработен от съвременен художник – доказателство за съществуването на зографи, които и днес създават образи, издържани в най-добрите традиции на православната иконография. Местното предание разказва, че навремето (а и днес) с молитвите си св. Антоний Велики, на когото е посветен храмът, многократно лекувал тук душевноболни и обладани. За целта използвали и запазената дървена колона с железни вериги, на която връзвали болните.
This article was last modified преди 1 месец