Константинов мост

Romania / Olt / Corabia /
 Римска империя, мост, невидим обект, исторически слой / несъществуващ обект

Константиновият мост е пътен мост над река Дунав, съществувал в късната античност и свързващ Улпия Ескус (край днешното село Гиген в България) със Сукидава (край днешния град Корабия в Румъния).

Мостът е с дървена връхна конструкция и зидани каменни стълбове. Разкрити са останки от крайните му опори, които са използвани и като порти, и няколко от междинните опори, намиращи се под водите на река Дунав. Общата дължина на моста е 2434 m, предполага се, че ширината му е била 5,70 m при височина над водата около 10 m.

Константиновият мост е построен или обновен през 328 година, когато е официално открит от император Константин Велики. Предполага се, че мостът вече не функционира през 367 година, когато император Валент прехвърля войските си през Дунав по понтонен мост по-надолу по течението на реката.
Началото на Константиновия мост на десния бряг се е намирало на брега на Дунав, между селата Байкал и Загражден, по средата между км 635 и км 634 в българския участък на реката, в местността "Борун сабя" в землището на село Гиген, община Гулянци (обл. Плевен).
Nearby cities:
Координати:   43°44'47"N   24°27'30"E
This article was last modified преди 10 години