280 krt

Poland / Zachodnio-Pomorskie / Gryfice /
 obiekt wojskowy, radar station (en)

Pruszcz Gryficki - obiekt techniczny 280 krt, wcześniej razem z SD 28 batalionu radiotechnicznego - (JW 5211 - GRYFICE). W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych - jako jedna z nielicznych - wyposażony był w radiolokacyjny system dalekiego wykrywania prod. radzieckiej 5N87 (K-66 "Karolina") - na zdjęciu. Obecnie kompania podlega 34 batalionowi radiotechnicznemu w Chojnicach.
Miasta w pobliżu:
Współrzędne:   53°57'25"N   15°17'46"E

Komentarze

  • Jest to obiekt techniczny 28 brt (JW 5211). Znajdowało się tu PŁSD (połączone stanowisko dowodzenia wojsk radiotechnicznych, artylerii rakietowej i lotnictwa) Pracowały tu stacje radiolokacyjne: - (produkcji radzeckiej): K-66 (Karolina), P-14 (Obrona), P-37 (Anna), P-18 (Maria), P-40 (Agata) z wysokomierzami PRW-11, PRW-13, PRW-17, PRW-16, PRW-9 - (produkcji polskiej): Jawor-M2 (Justyna), Jawor-RL (Justyna-L), Jawor (Julia) z wysokomierzem Bogota - sprzęt automatyzacji (produkcji radzeckiej)WOZDUCH 1-P: PORI+WEKTOR i WP-02M - sprzęt automatyzacji (produkcji polskiej) - DUNAJEC
  • Zgadza się, to było standardowe wyposażenie kompanii miejscowej przy sztabie każdego batalionu. Nie każda jednak miała zestaw K 66.
  • Tu także miał swoje Stanowisko Dowodzenia 28 brtech,planowano tu też umieścić OND.
  • całkiem pokaźny kompleks podziemnych bunkrów i obwałowanych stacji radiolokacyjnych. Do dziś nie zapomnę efektu działań radiolokatora "Nur" - siatka ogrodzeniowa dookoła aż brzęczała od indukowanych prądów wirowych, a trawa nie rosła w promieniu dobrych kilkunastu metrów.Żródło-,110 lat TAJEMNICZYCH TRANSMISJI RADIOWYCH; << Stalker » Wt lis 09, 2010 .
  • Radner, piszesz bzdury. Prądy wirowe nie maja prawa występować w siatce ogrodzeniowej. Kłaniają się prawa fizyki.
  • moze i prady wirowe nie maja prawa wystepowac ale poltora roku jakie spedzilem na tej tzw "gorce" i zaczelo sie lysienie :-)
  • pozdrawiam lato 92
  • Łysienie to od myślenia, nie od prądów wirowych :-)
  • Byłem w Pruszczu podczas budowy obiektu w 1970 roku, Przenieśli nas z 26 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w Gryficach. do pilnowania obiektu .Byliśmy uzbrojeni , każdy miał trzy pełne magazynki amunicji . Mieszkaliśmy w dużym namiocie z piecykiem typu koza do ogrzewania , Było 6 żołnierzy i 2 dowódców . Mieliśmy co 2-gi dzień wolny Jedzenie przywozili wozem konnym , oczywiście jeśli nie zapomnieli .Najbliższy sklep był w Brojcach , około 3 km .W Brojcach pod sklepem odbywało się intensywne życie towarzyskie , kilka razy zakończone strzelaniem do lamp ulicznych . ,,Prywatnej ,,amunicji mieliśmy kilka toreb od masek gazowych ,od zaprzyjaźnionego kolegi który był amunicyjnym na strzelnicy,,, amunicji było pod dostatkiem że stać nas było urządzać strzelanie do celu dla mieszkańców okolicznych wsi . Nagrodą była butelka wina ,porażka też kosztowała butelkę wina . Byliśmy bogaci ,było nas na wszystko stać , handlowaliśmy umundurowaniem , jedzeniem i węglem . To były czasyyyyyyyyy.
  • do jaa gość w 1970 roku nie było czego pilnować, a bajki o amunicji,umundurowaniu,węglu i winie opowiadaj swoim dzieciakom w wózku bo póżniej powiedzą że opowiadasz banialuki.
  • Kompania radiotechniczna (krt) w Pruszczu Gryfickim powstała w czasie czwartej reorganizacji Wojsk Radiotechnicznych (WRt). W ramach tych zmian w 1968 r. na bazie 9 samodzielnego batalionu radiotechnicznego (sbrt) JW. 3747 Choszczno sformowano 13 pułk radiotechniczny (prt), który dziedziczył nr JW. po 9 brt. Pułk posiadał dwa bataliony radiotechniczne (brt) 4 brt i 5 brt nie posiadały one własnych nr JW. W składzie 5 brt Chynowo znajdowały się cztery krt w tym 251 krt Pruszcz Gryficki. Przy kolejnych zmianach, WRt przeformowano w system brygadowo batalionowy. 251 krt Pruszcz Gryficki stała się 280 krt 28 brt JW. 5211 Gryfice, 2 BRt Bydgoszcz JW. 4138. W ramach postępującej restrukturyzacji w 2002 r. weszła w skład 23 brt JW. 4961 Słupsk, a od 2007 r. w strukturze 34 brt Chojnice.
  • Pokaż wszystkie komentarze
Ten obiekt został ostatnio modyfikowany 9 lat temu