Залізнична станція Залютине (Харків)

Ukraine / Kharkivska / Pokotylivka / Харків
 залізнична станція  Додати категорію

З 20 вересня 1911 року по вересень 1918 ділянку Готня - Основа, де пізніше з'явиться станція Залютине, належала приватній Північно-Донецькій залізниці, що зв'язувала південь Росії з центрально-промисловим районом, здійснювала вивіз кам'яного вугілля з Донецького вугільного басейну. У вересні 1918 року дорога була націоналізована і передана НКШС.

Станція Залютине була побудована в період з 1927-го по 1930 рік. Спочатку вона забезпечувала військові перевезення, і скоріше за все з цієї причини докладної інформації про станцію не збереглося. Існує дві версії походження назви Залютине. За першою, свою назву вона і прилегла до неї місцевість отримали від однойменного трактиру, який розташовувався за Холодної Горою на півдорозі між Харковом і Куряжем. За іншою - від хутора Залютине. Як відомо, чимало районів Харкова - це колишні села, з часом влилися в місто. Не виключено, що район Залютине і однойменна станція, як і інші «захоплені» мегаполісом поселення, взяли в нове життя назву колишнього населеного пункту.

Сьогодні Залютине - це вантажна проміжна станція 3-го класу. У 2000-их силами дорожніх будівельників якісно і з використанням найсучасніших матеріалів були капітально відремонтовані приміщення вокзалу та посту ЕЦ, реконструйована територія станції. Встановлено сучасні пластикові вікна та двері, облаштовані сучасний санвузол, душова, кімната прийому їжі. Для колійників 5-го околотку ПЧ-7 обладнана побутова кімната, для пасажирів - зал очікування. Все нове - від даху і до колишньої вугільної кочегарки, в якій сьогодні розташувалася відмінна побутова кімната для чергових по станції. Нові меблі, затишок і тепло панують і в черговому приміщенні ДСП. Для працівників ШЧ-5 відремонтовані релейна, кімнати механіків, зв'язківців, майстерня. Словом, для людей на станції створені прекрасні виробничі та побутові умови. Сьогодні тут комфортно і затишно відчувають себе і обслуговуючий персонал, і пасажири.

Але родзинкою станції є спеціальна установка, що черпає тепло з землі. Таким чином, вокзал станції Залютине став першим в Україні, який опалювати не вугіллям, не газом, не електрикою і не мазутом. Причому дана установка працює в автоматичному режимі, без втручання людини.

До речі, подібна технологія вже давно завоювала європейський ринок. В Україні вона тепер теж знайшла своє застосування. Але якщо в інших країнах в якості джерела низькопотенційного тепла використовувалися повітря та грунтові води, то ось теплова енергія землі вперше знайшла своє застосування завдяки новаторству залізничників Південної.

«У це складно повірити», - такою була перша реакція інженерів залізниці, коли Харківська компанія для опалення приміщення замість газу запропонувала використовувати енергію землі. Але, успішно застосувавши на практиці незвичайний і небувало економічний процес отримання тепла, Південна стала першовідкривачем у сфері енергозбереження.

Для не утаємниченого в принцип роботи теплового насоса все це виглядає так: маленька за габаритами (як два двокамерних холодильника) і майже безшумно працююча установка видає «на-гора» заданий рівень тепла, а влітку з точністю навпаки - прохолоди. Важливо й те, що гарантійний термін експлуатації установки - до 25-ти років. Словом, всі витрати зводяться винятково до оплати споживаної тепловим насосом електроенергії та з лишком себе окупають. А принцип його роботи багато в чому схожий з принципом роботи холодильника. У землі, на глибині 1,2 метра, укладений колектор із ПХВ труб, заповнених незамерзаючим 30-відсотковим розчином Етилен-Глюколі, який в процесі постійної циркуляції поглинає в себе земне тепло.

У приміщенні вокзалу замість звичних радіаторів встановлені фанкойли, прилади, що здійснюють нагрівання повітря за допомогою теплообмінника і вентиляційного агрегату, що забезпечує рух повітря через фільтр очищення. Низьке енергоспоживання (за рахунок високого ККД системи) дозволяє отримувати на 1 кВт витраченої електроенергії 4 - 5 кВт теплової енергії для опалення і гарячого водопостачання для побутових потреб, або до 30-ти кВт холоду для кондиціювання приміщень в літню спеку. За ККД теплового насоса значно вище твердопаливних, газових і електричних систем опалення. Його застосування дає чотирикратну економію. При цьому також важливий екологічний фактор, оскільки відсутні атмосферні викиди і будь-які відходи процесів горіння ...

За матеріалами газети "Південна магістраль"
Міста поруч:
Координати:   49°58'1"N   36°9'40"E
Ця сторінка востаннє змінена 7 років тому