Pomnik (Jaworzno)

Poland / Slaskie / Jaworzno
 miejsce pamięci, cmentarz, historyczne miejsce

Leśny cmentarz poobozowy, służący jako miejsce pochówków ofiar istniejącego od czerwca 1943 roku hitlerowskiego obozu koncentracyjnego SS-Lager Dachsgrube (będącego filią KL Auschwitz).

Powojenna historia tego cmentarza i przynależnego mu obozu nie jest chwalebna.
Rzadko się o tym miejscu wspomina.
Do czasu rozpoczęcia Akcji Wisła osadzano tutaj niemieckich jeńców wojennych oraz osoby związane z AK.
W kwietniu 1947 roku utworzono obóz dla przesiedlanych Łemków i Ukraińców, cywilów podejrzanych o współpracę lub sympatyzowanie z OUN i UPA.
W wyniku ciężkich warunków wielu z uwięzionych zmarło. Wszyscy zostali pochowani w tym zapomnianym miejscu, ukrytym wśród lasu.
Miasta w pobliżu:
Współrzędne:   50°12'48"N   19°14'23"E

Komentarze

  • Powyższy opis zdaje się naruszać tak zwany "neutralny punkt widzenia", będący podobno jedną z czołowych idei Wikipedii i podległych jej projektów. Nie powinny pojawić się tu "wyrażenia zwodnicze" takie jak "Rzadko się o tym miejscu wspomina" i "(...) w tym zapomnianym miejscu, ukrytym wśród lasu." Otóż każdy szanujący się jaworznianin wie o obozie oraz o pomniku. Jest on usytuowany przy trasie rowerowej łączącej Os. Stałe i Podłęże, dwie ważne dzielnice, każdego dnia mijają go setki ludzi, co chwilę palą się tam nowe znicze. Pomnik jest odnawiany, a ewentualne zniszczenia są szybko reperowane. Pomnik ten został odsłonięty przez prezydentów Polski i Ukrainy A. Kwaśniewskiego i L. Kuczmę w '98 roku (czy miejsce naprawdę "zapomniane" gościłoby takie osobistości?), co jakiś czas też odbywają się tam uroczystości rocznicowe z udziałem ważnych ludzi. Poza tym pojawiła się tu jakaś ogromna nieścisłość w ostatnim zdaniu. Zamordowani nie zostali pochowani na tych paru metrach kwadratowych w miejscu pomnika, ale na terenie całego lasu, ich groby nie są znane, pomnik jest jedynie miejscem symbolicznym mającym upamiętnić wszystkie ofiary. Przechodząc przez ten las należy pamiętać, że stąpa się po cmentarzysku.
  • Zarzuty o braku neutralności są troszkę przesadzone, ale absolutnie nie mam nikomu tego za złe. Zależy mi przede wszystkim o pamięci o zmarłych. Bardzo się cieszę, że coraz więcej osób dowiaduje się o tym miejscu. Niestety - w rzeczywistości nadal zbyt mało mieszkańców miasta potrafi je wskazać. Bardzo dobrze, że pojawiły się wiodące do pomnika drogowskazy. Mam nadzieję, że zaznaczając to miejsce na Wikimapii dodatkowo w pewien sposób upamiętniłam to tragiczne miejsce. Tak naprawdę obie wcale nie przeczymy sobie w wypowiedziach. Doskonale zdaję sobie sprawę, że mogiły nie znajdowały się tylko i wyłącznie w okolicach pomnika. Dlatego pisałam o miejscu "zapomnianym i ukrytym wśród lasu". Mimo wszystko bardzo cieszę się z powyższego komentarza. Pozdrawiam wszystkich mieszkańców Jaworzna i serdecznie proszę o dalsze dowody pamięci.
Ten obiekt został ostatnio modyfikowany 9 lat temu