User interface/uk

From Wikimapia
Jump to: navigation, search
Language: English  • Français • Português • Tiếng Việt • Українська • Русский

Wiki Navigation

User's Guide/uk

Початок роботи
(Поради новим користувачам, Дослідження мапи, Додавання об'єкта)

Про Wikimapia
(Що таке Wikimapia, Цілі Wikimapia, Принципи, Політика)

Інструменти
(Редагування карти, Списки спостережень, Статусна сітка, Зсув мапи, Повідомлення про помилки та пропозиції, Переклад інтерфейсу)

Інтерфейс користувача
(Головне вікно Wikimapia, Редагування мапи, Тип карти, Категорії, Профіль користувача, Вибір мови інтерфейсу, Пошук, Наближення/Рівні наближення, Координати, URL Wikimapia)

Профіль користувача
(Профіль, Повідомлення, Нагороди, Статистика, Інструменти)

Спільнота
(Рівні користувача, Нагороди, Відгуки, Спеціальні статуси, Форум, Проекти_співпраці)

Довідка / Питання і відповіді

Contents

Інтерфейс користувача

Відкриваючи Wikimapia, Ви бачите сторінку сайту за замовченням із мапою і меню вгорі. Інтерфейс сайту є доволі зрозумілим, проте він має певні особливості.

Головне вікно Wikimapia

Нижче описані властивості, які доступні із головного вікна.

1. На самій горі, Ваш браузер у заголовку показує девіз Wikimapia: "Let's describe the whole world!", що в перекладі з англійської означає: «Давайте опишемо увесь світ!».

2. Якщо Ваш браузер показує рядок стану, то у ньому зазначені актуальні широта і довгота (широта = 50,4527377 N, довгота = 30, 4916498 E) та деяка інша інформація.

3. В головному вікні знаходяться зображення Землі. Це зображення, зроблені із супутника, часом аерофотознімки, інколи зображень немає зовсім (наприклад, види океанів зблизька). Ці зображення надані Google і по суті є тими ж зображеннями, що використовуються Google Maps. Wikimapia НЕ має контролю над їх якістю і віком. Повторюємо: Wikimapia НЕ може контролювати якість супутникових зображень чи їх вік. Google періодично оновлює свої зображення, але робить це на власний розсуд і за своїм розкладом.

4. Також наведені назви країн і міст (при вищому збільшенні), які накладені на космознімок. Вони також 100% надаються Google, а не Wikimapia.

5. При ще вищих рівнях збільшення з'являються накладені на космознімок контури об'єктів. При наведенні на них курсора з'являється назва місця та їх багатокутні обриси (якщо їх позначено). Ці об'єкти належать Wikimapia і створені такими ж користувачами як і Ви. Якщо клікнути на об'єкті, з'явиться його інформаційна картка із описом, можливо, із фото, із посиланням на Вікіпедію та коментарями на одній або кількох мовних сторінках. У відповідності із принципами вікі, якщо Ви бачите неточності, або хочете доповнити інформацію, Ви можете її відредагувати. Докладно Ви можете прочитати про те, що має бути в інформаційній картці об'єкта у розділі Додавання об'єктів цього керівництва.

6. Вздовж горішнього краю розташовані чотири пункти меню, написані червоним: «Редагувати карту», «Тип карти», «Категорії» і дві літери коду обраної мови. Якщо Ви зареєстровані і увійшли під своїм реєстраційним ім'ям, то Ви також побачите і його.

6 а). «Редагувати карту» - це пункт меню, який містить підпункти «Додати об'єкт» і «Транспорт» (маються на увазі лінійні об'єкти: дороги, залізні дороги, поромні переправи, річки).

6 б). «Тип карти» визначає вигляд карти Wikimapia. Більш докладно - тут.

6 в). Категорії.

6 г). «Ім'я користувача» - це посилання на Ваш власний профіль. Ви можете прочитати про це у розділі «Профіль користувача» цього Керівництва.

6 ґ). UK (або інший код ISO) - обрана мова Вашого інтерфейсу.

7. Ліворуч знаходиться інструмент масштабування (слід натискати кнопки [+] чи [-], натискати на відмітки на шкалі, або рухати повзунок), втім, Ви можете змінювати рівень збільшення коліщатком миші. Над інструментом масштабування знаходиться інструмент навігації для руху на схід, захід, північ або південь, також Ви можете тягнути мапу. Подвійний клік на певному порожньому (поза активними контурами будь-яких об'єктів) місці мапи центрує її по курсору.

Для масштабування та руху по карті також можна використовувати клавіші швидкого доступу (тільки не забудьте клікнути на мапі аби активувати її): «+» - збільшення, «-» - зменшення, 4 клавіші із стрілками рухають карту у відповідних напрямках, «Home» - пересуває мапу на один екран на захід, «End» - пересуває мапу на один екран на схід, «PgUp» - пересуває мапу на один екран на північ, «PgDn» - пересуває мапу на один екран на південь.

Усі ці навігаційні команди - такі самі як у Google Maps.

8. У верхньому правому куті знаходиться сіре поле для набору і червона кнопка пошуку. Детальніше - у розділі Пошук даного керівництва.

9. У лівому нижньому куті екрану знаходиться слово "Google", яке є посиланням на відповідне місце у Google Maps.

10. У правому нижньому куті екрану знаходиться посилання на «Правила та умови використання» Google Maps, перейшовши за яким Ви зможете прочитати про головні правові норми, які регулюють нашу діяльність, а також посилання “Wikimapia CC-By-SA”, яке проводить нас до основних понять Wikimapia та ліцензії Творчих спільнот (Creative Commons license).

Редагування мапи

Це те, звідки все починається. Аби додати контурний об'єкт на мапу, оберіть «Додати об'єкт». Інструмент нанесення на карту лінійних об'єктів також знаходиться тут, Ви можете обрати дороги, залізниці, переправи або річки із цього списку.

Тип карти

Зареєстрованим користувачам доступні наступні десять шарів мапи:

  • Мапа - шар карти Wikimapia

Перегляд нижче наведених посилань дасть відповіді на багато питань щодо властивостей мапи. Коли було знайомство із бета-версією, адміністрація Wikimapia навела два простих приклади: [1] та [2]

Кольори, які використано на мапі (у квадратних дужках наведено категорії):

Синій із контуром [озеро], [вода]
Синій без контуру [річка], річище
Синя пунктирна лінія поромний маршрут
Зелений із контуром не використовується
Зелений без контуру [парк], [сад]
Світлосірий із контуром інші звичайні об'єкти
Світлосірий без контуру [село], [місто], [містечко]
Темносірий із контуром [будівля]
Темносірий без контуру не використовується
Біле тло земля
Білий без контуру [острів]
Чорний/білий залізничні шляхи
Жовтий автомобільні шляхи
Світложовтий тунелі на автошляхах
Невидимий із контуром [на мапі відображати тільки контур]
Невидимий без контуру [невидимий]
  • Гібрид - зображення космознімку Google разом із накладеними поверх нього об'єктами Wikimapia: контурними і лінійними (шляхами, залізницями і річками). Цей шар не відображає об'єкти без контурів із Класичної Wikimapia (дивись нижче «Гібрид + об'єкти без контурів»).
  • Гібрид + об'єкти без контурів (об'єкти, що позначені прямокутниками, без точних контурів)

Внаслідок зроблених змін у сервісі Wikimapia, у новій системі за замовчуванням не видно усіх об'єктів без точних контурів. Втім, більш старі об'єкти все ж можна побачити як квадрати і прямокутники у режимах перегляду «Гібрид + об'єкти без контурів» і «Класичний режим». Перш ніж створювати новий об'єкт, будь ласка, зробіть шар «Гібрид + об'єкти без контурів» основним режимом перегляду мапи. Клікніть на «Тип карти» ⇒ «Гібрид + об'єкти без контурів». Режим «Гібрид + об'єкти без контурів» покаже об'єкти, які вже позначено. Якщо Ви знайшли більш старий об'єкт, будь ласка, відредагуйте його, натиснувши «Додати контур» під квадратом чи прямокутником. Не робіть дублікатів уже існуючих об'єктів!

Альтернативні джерела

  • Карта Google - шар карти Google.
  • Гібрид Google - супутникове зображення Google із накладеними шляхами і назвами місць Google.
  • Вид з супутника Google - ряд супутникових зображень Google без будь-яких накладень.
  • Фізична карта Google - шар фізичної карти Google містить відмітки горизонталей, відтінення рельєфу, назви місць Google і великі річки.
  • Google Panoramio - супутникові зображення Google із накладенними фотографіями із Panoramio.
  • Openstreetmap

Інші

  • Видалені об'єкти
  • Класична Wikimapia

Зверніть увагу на те, що незареєстровані користувачі не мають доступу до шару «Видалені об'єкти».

Примітки

  • Звичайні і лінійні (шляхи, залізничні шляхи, поромні переправи, річки) об'єкти, території можна додавати до будь-якого шару карт.
  • Вид з супутника Google стане в нагоді, коли Вам тимчасово необхідно мати нічим не затьмарений вигляд, наприклад, центр місця, дороги тощо, коли певні деталі приховано іншими позначеними об'єктами.

Категорії

Що таке категорії

Категорії - це слова або короткі фрази, які в певний спосіб характеризують об'єкт. Категорії класифікують об'єкти згідно із їхнім типом чи функцією. Ви можете додати одну або кілька категорій до інформаційної картки будь-якого об'єкта. Категорії покращують візуальне сприйняття об'єктів, показуючи піктограми і/або визначаючи колір їхніх багатокутників.

Для чого потрібні категорії

Головне, дехто може навіть сказати єдине, для чого існують категорії, це створення фільтру об'єктів. Інакше кажучи, для того, щоб показати їхнє місцеположення на мапі. Якщо Ви бажаєте побачити, де знаходяться школи, або залізничні станції, храми, музеї, газові станції, лікарні, міліцейські дільниці, пожежні депо, цвинтарі, готелі, ресторани чи ще щось, Wikimapia має відповідь!

Як використовувати категорії

  1. Категорії зазначені в інформаційній картці об'єкта (і ми знаходимо їх у результатах пошуку Google).
  2. Їх можна додавати або видаляти. Це допомагає описати об'єкт, але не має замінювати опис у відповідному полі.
  3. Можна фільтрувати об'єкти за категоріями. У спадному меню головного екрану оберіть одну із можливих категорій або введіть слово у поле пошуку, що внизу, для вибору інших, і місця знаходження об'єктів із цією категорією будуть позначені червоними крапками на мапі.
  4. Вибір певних категорій впливає на те, як об'єкти відображаються на карті, наприклад, категорії [на мапі відображати тільки контур] або [невидимий] (дивись нижче). Деякі категорії визначають колір об'єктів на мапі.

Спеціальні категорії

Існує ряд спеціальних категорій, які не тільки допомагають визначити тип об'єкта, але також визначають те, як він буде відображений на мапі.

  1. [Невидимий] - ця категорія застосовується до великих за площею об'єктів, таких як квартал або район, які охоплюють багато більш дрібних об'єктів. Таким чином, об'єкт із цією категорією не буде видимим аби не захаращувати мапу, втім його буде підсвічено, коли навести на нього курсор.
  2. [На мапі відображати тільки контур] - ця категорія дуже схожа на попередню, але об'єкти, які нею позначені, будуть показані як периметр без кольрового заповнення.
  3. [Озеро], [річка], [вода] - об'єкти із багатокутниками будуть заповнені синім кольором.
  4. [Парк], [сад] - багатокутники заповнені зеленим кольром.
  5. [Місто], [село] - світлосірі багатокутники.
  6. [Не відображати назву] - об'єкти без назви, категорія доречна, коли позначаєте ліс чи поле, оскільки вони часто просто не мають певної назви, втім, Ви все ж можете написати «ліс» або ж «поле», і назва буде показана при наведенні курсору на об'єкт.
  7. [Історичний шар] - спеціальна категорія для тих об'єктів, які вже не існують на даний час. Використовуючи цей фільтр, Ви можете досліджувати як певна область виглядала в минулому. У більшості випадків неіснуючі об'єкти мають бути видалені з мапи, оскільки вони вже не містять будь-якої актуальної важливої інформації (наприклад, якщо кафе переїхало із торговельного центру, його інформаційна картка має бути видаленою). Але якщо об'єкт є цікавим або важливим, то тоді краще позначити його категорією [історичний шар].

Критерії історичного шару:

1. Місця, які зберегли риси політичних, воєнних або суспільних подій.

2. Місця, які мають офіційний статус національних історичних пам'яток.

3. Об'єкти, які мають місцеве, регіональне або національне значення.

Історія, або Чому існує така велика кількість чудернацьких категорій?

Спочатку категорій не було взагалі. Замість них заповнювали поле «ключові слова». Ідея полягала в тому, аби туди записували відповідні об'єкту ключові слова, на кшталт «школа» чи «аеропорт», але замість цього люди просто копіювали його назву або писали коментар, наприклад, «ми вінчалися у цій церкві». Якщо користувач був француз, то він писав французькою ("nous nous sommes mariés dans cette église"), якщо німець - німецькою ("wir wurden in dieser Kirche geheiratet"). Потім були введені категорії, і було вирішено створювати їхню початкову базу на основі ключових слів. У більшості випадків категорії створювали англійською. Отже, ми отримали категорії для шкіл і аеропортів, але і багато таких як «ми», «вінчалися», «у», «цій», «церкві», "nous", "sommes", "maries", "dans", "cette", "eglise", "wir", "wurden", "dieser", "kirche", "geheiratet". Ми отримали багато адекватних категорій, але, разом з тим, багато таких, які були більш ніж недоречними. До того ж, ми отримали багато слів різними мовами, які позначали одну річ («церква», "eglise", "kirche"), але набули значень різних категорій в межах англійської.

Також існував період, коли було дуже легко обрати найбільш вживані категорії - досить було просто клікнути на певні пункти у вікні редагування. Нажаль, багато людей вважали, що вони зможуть зробити створені ними об'єкти більш популярними шляхом вибору всіх цих категорій, що вони і робили. Насправді, результат, звісно, отримали такий, що коли зараз ми знаходимо об'єкти позначені усіма цими категоріями ([село], [школа], [місто], [ресторан], [парк], [лікарня] тощо), кожен скаже: «нісенітниця».

Видалення категорій з об'єкта

Ви маєте розуміти, що кожна категорія була обрана для об'єкта із певної причини. Причина може бути недостатньою, чи бути результатом нерозуміння, чи просто жартом, або ж, наприклад, бути відлунням колишніх ключових слів. Але причина є завжди. Якщо Ви хочете видалити категорію і розумієте причину, з якої вона була додана, робіть це. Проте, якщо Ви не розумієте цієї причини, зачекайте трохи і поміркуйте над цим ще, перш ніж Ви зруйнуєте чиюсь роботу.

Інша інформація стосовно категорій

  • Якщо пошук за категоріями із меню «Категорії» головного екрану не дає бажані результати, Ви можете скористатися сторінкою «Інструменти | Ієрархія категорій», яка доступна із спадного меню під Вашим ім'ям користувача. Оскільки вона призначена для пошуку дерева ієрархії категорій, тут Ви можете також побачити підпорякування категорій та їх взаємовідношення. Зауважте, цей пошук надає результати всіма мовами, а не тільки тією, яку Ви використовуєте.
  • Коли втановлено фільтр за категорією, якою позначено багато об'єктів, тоді неможливо показати їх всі, особливо на рівні збільшення «увесь світ». Тому показуються тільки 100 найбільших об'єктів. Якщо Ви трохи збільшите масштаб, може з'явитися інша сотня, в залежності від області яка показана на екрані. Подібно до цього, якщо Ви видалите один із сотні, тоді буде показано наступний найбільший стоперший об'єкт.
  • Категорія може бути перекладеною будь-якою мовою із тих, що підтримуються, отже, наприклад, російські користувачі бачитимуть назву категоії, яка є їм зрозумілою.
  • Категорія має підпорядковуючу, підпорядковану і синонімічну (подібну) категорії.
  • Категорія має поле для опису. Коли Ви зайшли у режим фільтру, натисніть на назву категорії внизу екрану аби побачити її опис та підпорядковуючу / підпорядковану категорії. Це спосіб отримати пояснення, якщо Ви не впевнені у значенні категорії.

Профіль користувача

Ваш аккаунт/профіль також є місцем, де Ви можете побачити кількість створених і відредагованих Вами об'єктів, кількість коментарів, які Ви додали. Ви можете голосувати за інших користувачів - підтримайте їх, якщо Вам подобається їхня робота. Тут же Ви можете переглянути думки інших щодо власної роботи.

Доступ до Вашого профілю знаходиться у вкладці «Профіль» головного меню під Вашим ім'ям.

Вибір мови інтерфейсу

Вам надається можливість змінювати мову інтерфейсу. Якщо опис певного об'єкта зроблений обраною мовою, то буде відображатися саме він, включно із мітками і підказками.

Пошук

Є три речі, які Ви можете робити за допомогою функції пошуку Wikimapia: пошук об'єктів (за замовчанням), пошук міст, пошук місць за їх географічними координатами (довготою та широтою). Усі пошукові функції доступні через текстовий рядок і червону кнопку пошуку у правому горішньому куті головного екрану Wikimapia. Просто наберіть одне чи кілька слів у поле пошуку і натисніть «Пошук». Результати Вашого пошуку відкриються у новому вікні, і Ви зможете обрати один з них, або перейти на наступну сторінку, якщо результатів багато.

Результати пошуку надаються в порядку збільшення їх відстані від того місця на мапі, на якому Ви знаходитесь, втім, інколи перші позиції займають кілька великих міст, якщо вони відповідають Вашому пошуку.

Якщо Ви вводите два чи більше слів, Ви матимете результати, в яких представлені ВСІ ці слова, наприклад, якщо Ви наберете «Біла Церква», то матимете місця із «Білою» І «Церквою». Неможна шукати місця із «Білою» ЧИ «Церквою». Також неможливо шукати за усим словосполученням «Біла Церква», «лапки» просто не беруться до уваги, і не має значення, чи Ви наберете «Біла Церква» чи «Церква Біла». Велика буква також ігнорується, «Церква» і «цЕрквА» дадуть однакові результати.

Якщо Ви знаєте довготу і широту певного місця, Ви можете скористатися пошуком для прямого переходу в це місце. Просто ввідіть координати у поле пошуку і натисніть "Go to this location" - Ви перейдете. Ви можете набрати координати у десятковому форматі, або вказати градуси, хвилини, секунди. Таким чином, написи "50.5" та "50 30" будуть рівнозначними. Єдине, Ви маєте вказати символи E/W та N/S після числової частини, аби вказати схід чи захід та північ чи південь. Ось два рівнозначних приклади:

74.044w 40.689n

40 41 21 North 74 2 39 WEST

Наближення / Рівні наближення

Наближення або зум - основна властивість інтерактивних мап. На лівому верхньому боці екрану Wikimapia знаходиться ряд кнопок із стрілками (для прокрутки), вгорі цієї панелі знаходиться знак «плюс» [+], а внизу - знак «мінус» [-]. Натискаючи на символ плюсу [+], Ви вдвічі збільшуєте масштаб карти. Натискаючи на символ мінусу [-], Ви вдвічі його зменшуєте.

Якщо Ви захочете стрибнути на вищий чи нижчий рівень збульшення швидше, клікайте безпосередньо на мітках панелі зуму. Якщо Ваша миша має коліщатко, Ви також можете масштабувати карту за його допомогою; але, якщо користуватись панеллю зуму, карта центрується по середені екрану в точці, позначеній хрестиком, у випадку ж із використанням миші - у точці знаходження курсору. Подвійне клікання на мапі тільки центрує її у цій точці, тоді як в інтерфейсі Google ця дія призводить до наближення карти.

Рівні наближення


Wikimapia використовує систему зуму Google. Вона починається з рівня 0, на якому земна куля вміщується на екрані кілька разів, і закінчується рівнем 23, на якому зображення є настільки наближеним, що можна розрізнити окремі листочки на деревах. Рівень зуму або його номер зазначено в url (вебадресі) вгорі Вашого вебпереглядача. Наприклад, на цьому зображенні міста Анталія, що в Турції, url має бути прочитано як http://www.wikimapia.org/#lat=36.8835339&lon=30.6899643&z=13&l=0&m=a. Після широти і довготи, рівень наближення вказується після z= (в даному прикладі z=13).
Об'єкти підсвічуються жовтим при наведенні на них курсора тільки в тому випадку, якщо рівень наближення є достатнім для появи всього багатокутника (прямокутника у старій Wikimapia) у вікні, навіть тоді, коли видно лише частину цього багатокутника на краю екрану. Отже, якщо об'єкт під курсором не підсвічується, спробуйте зменшити наближення.

Координати

URL Wikimapia

Досвідченим користувачам, можливо, корисно буде дізнатись, як розшифрувати URL Wikimapia.

Первинний URL


Ось приклад URL Wikimapia http://wikimapia.org/#lat=53.9560855&lon=-1.9335937&z=3&l=0&m=a&v=2. Значення кожної змінної є наступними:

Змінна Значення
lat= Широта центрального хрестика у десяткових градусах
lon= Довгота центрального хрестика у десяткових градусах
z= Рівень зуму. Найбільші доступні рівні зуму знаходяться між z=14 і z=18, втім існують і винятки, наприклад, океани і великі міста.
l= Чисельний код для мови
m= Тип карти: w = карта Wikimapia, b = вид з супутника / вид з супутника + старі об'єкти, m = карта Google, h = гібрид Google, s = супутник Google, t = фізична карта Google, a = автоматичний (застарілий у бета-версії).
v= Опція, обрана для режиму перегляду: 0 = всі об'єкти, 1 = жодного об'єкта, 2 = всі об'єкти, 3 = мапа користувача, 5 = перегляд доріг (застарілий у бета-версії), 4 = видалені об'єкти, 6 = редагування доріг (не активується простим посиланням).
search= Певний текст для введення у вікно пошуку (і власне пошуку).
show= Демонструється внутрішній документ.

Зауважте, що у більшості випадків URL має знак «#». В таких випадках, якщо Ви щось змінили праворуч від #, сторінку слід буде оновити, натиснувши «Enter». Знак «#» означає «якір», який вказує на те, що міститься на сторінці. Незважаючи на те, що фактично цього якоря в дійсності не існує, вебпереглядач «вірить» в те, що він залишається на тій самій сторінці.

Геоінструменти URL



Візьмемо такий приклад: http://wikimapia.org/#lat=-15.7747435&lon=-47.9143596&z=16&l=9&m=a&v=2&gz=0;-479177713;-157770563;29611;0;0;1033;0;58439

Параметри перед «&gz=» є постійними URL Wikimapia, про які йшлося вище.

Параметри після «&gz=» означають наступне:

  1. тип (0 = міра відстані; 1 = міра площі)
  2. довгота початкової точки (найбільш західна довгота усіх Ваших точок)
  3. широта початкової точки (найбільш південна широта усіх Ваших точок)
  4. довгота в градусах між першою і початковою точками
  5. широта в градусах між першою і початковою точками
  6. довгота в градусах між другою і початковою точками
  7. широта в градусах між другою і початковою точками
  8. довгота в градусах між третьою і початковою точками
  9. широта в градусах між третьою і початковою точками
  10. тощо.

Зауважте!

  • Число градусів обраховується після сьомого знака, якщо рахувати зправа. Наприклад, 109899353 - це 10,9899353.
  • Початкова точка може не вказуватись у списку вимірювань геоінструментів, оскільки її довгота і широта можуть надійти від різних точок у Вашому списку. Можлива причина використання цієї точки полягає в тому, що значення усіх зміщень від неї будуть гарантовано позитивними.
  • Порядок позицій у записі різниться в залежності від широти / довготи в URL. Можливо, це є наслідком того, що на графіку позиція зазвичай визначається значеннями координатної пари вісей х (горизонтальною) і у (вертикальною).

URL об'єкта


Об'єкти у Wikimapia мають свої ідентифікаційні номери на кшталт SSN (номер соціального забезпечення, який надається громадянам деяких країн), починаючи з першого. Наприклад, об'єкт № 1 - це супермаркет у південному передмісті Москви: http://wikimapia.org/1/uk/ГіпермаркетАшанКомунарка. Якщо назва є небажаною, Ви можете скоротити до просто http://wikimapia.org/1/uk . Оскільки тут в URL не зазначені широта і довгота, відкриється сторінка із маленьким космознімком і цим об'єктом, який буде підсвічено червоним. Можна клікнути на підсвічений об'єкт аби побачити звичайну сторінку космознімку, наближену і відцентровану належним чином.

На головну сторінку

Personal tools
Namespaces
Variants
Actions
Navigation
Toolbox