Pałac w Dobrowie (Dobrówko)

Poland / Zachodnio-Pomorskie / Bialogard / Dobrówko
 pałac, architektura neogotycka, 1900s construction (en)

Pałac w Dobrowie wybudowany jest w stylu neogotyckim. Zbudowano go ok. 1900 roku dla ówczesnych właścicieli Dobrowa - rodziny von Kleistów. Autorzy projektu i budowniczowie nie są znani. Korpus pałacu dwukondygnacyjny z mieszkalnym poddaszem i trójkondygnacyjną partią środkową. Od strony południowej pięciokondygnacyjna wieża czworokątna i trójkondygnacyjna wieżyczka sześciokątna. Narożniki korpusu i części środkowej ujęte są smukłymi, ośmiokątnymi wieżyczkami. Podobne podwieszone wieżyczki ujmują ostatnią kondygnację największej wieży. Pałac posiada dwa tarasy w części środkowej na piętrze od frontu i z tyłu budynku, nad tarasem frontowym widzimy prostokątną tarczę herbową von Kleistów. Od strony północnej znajduje się także obszerny parterowy taras długości całej elewacji. Nad korpusem położony jest wysoki dach dwuspadowy, nad wieżami dachy namiotowe, wszystkie kryte dachówką zakładkową. Na ścianach możemy dostrzec częściowo zachowaną linearną dekorację architektoniczną - obramowanie okien i szczytów. Kubatura pałacu to 6500 m3, jego powierzchnia użytkowa wynosi 1750 m2.

Pałac podobno został zbudowany na starych XVI w. fundamentach i posiada ukryte podziemia - sieć podziemnych korytarzy przebiega podobno pod całym parkiem a wejścia ukryte są w pobliskim lesie. Nie można jednak z nich korzystać z powodu wypełniającego je "złego powietrza", którym nie można oddychać.

Pałac okolony jest od zachodu i północy parkiem krajobrazowym z połowy XIX w. z okazami wielu ciekawych drzew. W parku stoi kościółek ryglowy, który pierwotnie pełnił funkcję kaplicy grobowej von Kleistów. W odległości 100 m na północ od pałacu płynie rzeka Liśnica, dopływ Parsęty. Rzeka dzieli miejscowość na dwie części - jedna nosi nazwę Dobrowo, a druga Dobrówko. Podział ten zachował się jeszcze z dawnych czasów gdy majątek i okolice Dobrowa podzielone były na części. Na rzece stoi zabytkowy, nie użytkowany młyn wodny, zabytkową wartość posiada także gorzelnia leżąca na zachód od pałacu. W okolicy Dobrowa znajduje się też cmentarzysko grobów skrzynkowych kultury pomorskiej.

Po II wojnie światowej pałac przeszedł dwa generalne remonty w 1965 r. i 1975-77 r. Początkowo należał do miejscowego Państwowego Gospodarstwa Rolnego, a od roku 1964 użytkowany był przez instytucje oświatowe - mieściła się w nim szkoła. W 2000 roku pałac przeszedł w ręce prywatne.

autojt.nazwa.pl/dobrowo/index.php?option=com_content&vi...
Miasta w pobliżu:
Współrzędne:   53°59'9"N   16°6'52"E

Komentarze

  • Byłem, widziałem... piękne miejsce jak i całe okolice.
Ten obiekt został ostatnio modyfikowany 5 lat temu