Most Sobieszewski (Gdańsk)

Poland / Pomorskie / Gdansk / Gdańsk / ul. Turystyczna
 warstwa historyczna  Dodaj kategorię

Most pontonowy w ciągu drogi wojewódzkiej nr 501, łączący gminę miejską Gdańsk z gminą wiejską Pruszcz Gdański. Było to jedno z dwóch stałych połączeń drogowych Wyspy Sobieszewskiej z resztą miasta.
Ten most to jedno z trzech połączeń Wyspy Sobieszewskiej ze stałym lądem. Wyspa ma następujące połączenia:
* Sobieszewo - most pontonowy
* Sobieszewo - prom uruchamiany awaryjnie gdy most musi być rozpięty
* Świbno - prom (nowy) kursujący na odcinku 300m w okresie kwiecień (maj) - listopad
* Przegalina - zwodzony most nad śluzą, zbudowany od podstaw w latach 2011-12 (w przeszłości drewniano-stalowy most nad dwiema śluzami, dawny kolejowy).

Pierwotnie na tym odcinku (Sobieszewo- Wiślinka) kursował tylko statek pasażerski i prom (czynny
do dzisiaj - pływa gdy most jest nieczynny). W późniejszym okresie ok. 1963 roku zbudowano wojskowy most pontonowy na pontonach w kształcie łódek. Na tym moście ruch odbywał się wahadłowo.
W 1973 r. zainstalowano w tym miejscu most z przeprawy pontonowej w Kiezmarku, gdzie zbudowano stały most. Część mostu zainstalowano w obecnym miejscu, łącząc Wiślinkę z Wyspą Sobieszewską. Inne części mostu z Kiezmarka zainstalowano w Nowakowie, na rzece Elbląg (działa do dziś)
i Drewnicy, na Szkarpawie (zastąpiony na początku XXI wieku przez most zwodzony).

Wracając do mostu na Wyspie Sobieszewskiej. Jest on zamykany (rozpinany), gdy poziom wody jest mocno podwyższony - wiatry północne i północno-wschodnie wpompowują wodę z Zatoki Gdańskiej. Poziom Martwej Wisły podnosi się w tedy nawet do 2 m i grozi rozerwaniem przęseł. Uruchamiany jest wtedy prom.

Zdarzało się, że most był zamykany również w trakcie długotrwałego obniżenia poziomu wody, powodowanego wiatrami południowymi. Poziom wody bywa wtedy na tyle obniżony, że połączenia przęseł brzegowych grożą rozerwaniem.

Intensywność ruchu kołowego na moście - szczególnie w weekendy i okres wakacyjny - wymusza prowadzenie stałych remontów mostu. Poszycie mostu było do remontu w 2013 r. drewniane. Nadal jednak część jego stalowej konstrukcji jest przerdzewiała. Po remoncie obiektu pojawiła się na nim betonowa nawierzchnia, a także nowe przęsła (stalowe kratownicowe. Przez katastrofalny stan mostu ZTM Gdańsk był zmuszony do wycofania pojazdów przegubowych z linii miejskich 112 i 186. Autobus, który przejeżdżał przez most, nie mógł przewozić pasażerów, dla których zabrakło miejsc siedzących.
Nośność obiektu zmieniała się kilkakrotnie: od 15 t w latach 90. XX w. (z okresowymi ograniczeniami wjazdu dla pojazdów cięższych niż 3,5 t oprócz autobusów ZKM/ZTM) do 30 t po remoncie
we wrześniu 2013 r. Ostatecznie most zamknięto 10 listopada 2018 r. i przeznaczono do demontażu
z powodu otwarcia zwodzonego Mostu 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski.
Miasta w pobliżu:
Współrzędne:   54°20'33"N   18°49'32"E

Komentarze

  • Most łączy dwie gminy - Gdańsk i Pruszcz Gdański. Pierwotnie na tym odcinku kursował tylko statek pasażerski i prom (czynny do dzisiaj - pływa gdy most jest nieczynny). W późniejszym okresie ok. 1970 roku zbudowano most pontonowy na pontonach w kształcie łódek. Na tym moście ruch odbywał się wahadłowo. W ok. 1973 roku zainstalowano w tym miejscu obecny most. Most ten pochodzi z przeprawy pontonowej w Kiezmarku gdiz pobudowano stały most. Część mostu zainstalowano w obecnym miejscu, łącząc Wiślinkę z Wyspą Sobieszewską. Drugą część zainstalowano na przeprawie między Rudnikami a Stogami. Ten drugi został juz zdemontowany z uwagi na wybudowanie mostu wantowego z dumnie stojącym pylonem (w okolicy złomowca). Wracając do mostu na Wyspie Sobieszewskiej. Jest on zamykany (rozpinany)gdy poziom wody jest mocno podwyższony - wiatry północne od strony Górek Zachodnich wpompowują wodę z Zatoki Gdańskiej. Poziom Martwej Wisły podnosi się w tedy do ok. 2 m i grozi rozerwaniem przęseł. Uruchamiany jest wtedy prom. Zdaża się, że most jest zamykany w trakcie długotrwałego okresu braku opadów - poziom wody jest wtedy mocno obniżony i również wtedy przesła grożą rozerwaniem. Na obecnym etapie planowana jest budowa stałego mostu na Wyspę Sobieszewską. Część budżetu na to przedsięwzięcie już podobno w kasie Miasta zabezpieczono. Intensywnośc ruchu kołowego na moście - szczególnie w weekendy i okres wakacyjny- wymusza prowadzenie stałych remontów mostu. Poszycie mostu jest drewniane.
  • Komentarz Rycha był tak dobry, że ustawiłem go jako opis...
  • Widać zainteresowanie historią regionu u Rycha.
  • Most nad Martwą Wisłą to jedna z tych gdańskich inwestycji, o której mówi się od lat, a mimo to co roku termin jej realizacji odsuwa się w bliżej nieokreśloną przyszłość. Teraz przynajmniej, gdy pojawią się fundusze, z pracami będzie można ruszyć niezwłocznie - miasto chce bowiem mieć gotowy projekt mostu. Przetarg ogłosił Zarząd Dróg i Zieleni. Projektant ma przed rozpoczęciem pracy wybrać również odpowiedni wariant przeprawy. Ta może być wyposażona w przęsło obrotowe lub podnoszone. Nie zdecydowano również jeszcze, w jaki sposób przebudowane zostanie sąsiadujące z mostem skrzyżowanie ulic Turystycznej i Nadwiślańskiej - tutaj w grę wchodzi zwykłe skrzyżowanie lub rondo. - Nowy most powstanie obok istniejącego - pontonowego - w taki sposób, by budowa nie wymagała zamknięcia istniejącej przeprawy aż do czasu zakończenia inwestycji - mówi Romuald Nietupski, dyrektor ZDiZ. Na moście zaplanowano dwa pasy ruchu, chodniki oraz ścieżkę rowerową. Most zawieszony będzie na wysokości ok. czterech i pół metra nad lustrem wody. To umożliwi przepływanie pod nim żaglówkom turystycznym wyposażonym w składane maszty. Dla większych jednostek obiekt ma być otwierany - wtedy jedynym ograniczeniem będzie szerokość kanału pomiędzy podporami - ok. 17 metrów i głębokość rzeki. Aby podniesiony most nie uprzykrzał życia kierowcom, na drogach dojazdowych pojawią się specjalne wyświetlacze, które podczas otwarcia mostu skierują ich na objazd przez Przegalinę. Kiedy ta piękna wizja się spełni? Nie wiadomo. Projekt gotowy będzie w styczniu przyszłego roku. Gdyby były pieniądze, budowę można by rozpocząć na wiosnę 2009. Nie ma na to raczej szans. Co prawda w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Gdańska zarezerwowano na ten cel aż 41 milionów złotych w najbliższych latach, ale nie z budżetu miasta, a z funduszy unijnych. - Jeśli udałoby się je zdobyć, budowa ruszyłaby najwcześniej w 2010 roku - mówi Nietupski. Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto 2008-02-19
  • Sporostowanie do tekstu głównego opisującego most w sobieszewie. Ten most to nie jedyne połaczenie z e stałym lądem. Ten most to jedno z trzech połaczeń Wyspy Sobieszewskiej ze stałym lądem.Wyspa ma następujące połaczenia: * Sobieszewo - most pontonowy * Sobieszewo - prom uruchamiany awaryjnie gdy most musi być rozpięty * Świbno - prom (nowy) kursujący na odcinku 300m w okresie kwiecień (maj)- listopad * Przegalina - most drewniany nad śluzami.
  • Pierwszy most pontonowy zainstalowano w 1963 roku - pochodził on z magazynów wojskowych.
  • z jednej strony ten słynny most jest wstydem dla władz Gdańska, a z drugiej - metaforą całej Wyspy jako miejsca z nieokiełznaną i dziką przyrodą oraz wielkich przestrzeni.
  • Barki z fosfogipsami już nie dostarczają odpadów na cmentarzysko w Wiślince.
  • Rychu, napisz w którym dziesięcioleciu coś wybudują? (ale za to macie stadion za 650 pierdylionów PLN !!)
  • Pokaż wszystkie komentarze
Ten obiekt został ostatnio modyfikowany 5 lat temu