Pomnik Niepodleglości (Szczecin)

Poland / Zachodnio-Pomorskie / Szczecin
 miejsce pamięci, interesujące miejsce

Nazwa: Pomnik Niepodległości
Autor: Jerzy Lipczyński , Wojciech Kokowski, Przemyslaw Biryło, Tomasz Flejterski
Rok powstania: 2001
Materiał: beton, szkło hartowane, stal i blacha nierdzewna
Lokalizacja: Osiedle Słoneczne - przy Stawie Rubinowym
Stan zachowania: obiekt wymaga naprawy w zakresie prac budowlano-ślusarskich

03 października 1997 roku, w trakcie uroczystości związanych z 50- leciem lokalizacji V Brygady Saperów na terenie Podjuch, zrodziła się idea uczczenia 80 rocznicy niepodległości Polski, która nastała po 123-letniej niewoli. Niebawem, 17 października 1997r., powołano Społeczny Komitet Budowy Pomnika Niepodległości na czele którego stanął Stanisław Białek. 15maja 1998r. został rozstrzygnięty konkurs. Wygrał projekt Grupy Nieformalnej w składzie: Jerzy Lipczyński, Wojtek Kokowski, Przemysław Biryło, Tomasz Flejterski. Uchwałą nr XLIX/630/98 Rady Miasta Szczecin z dnia 15 czerwca 1998r. zatwierdzono lokalizację Pomnika Niepodległości na Osiedlu Słonecznym w okolicach stawu Rubinowego, między ulicami : Jasną i Rydla.w rocznice wybuchu II wojny światowej 1 września 1998 roku kamień węgielny pod pomnik wmurował Prezydent Szczecina Bartłomiej Sochański. Planowany pierwotnie termin odsłonięcia na 11 listopada 1998r. nie został dotrzymany. Dopiero trzy lata później, 20 grudnia 2001 roku odsłonięcia pomnika dokonał ówczesny wiceminister obrony narodowej - Piotr Urbankowski.
Pomnik usytuowany jest na niezabudowanej działce przy górce saneczkowej, w otoczeniu zieleni niskiej, ciągów pieszych i terenów rekreacyjnych, a w dalszej odległości budynków mieszkalnych. Pomnik składa się z trzech płyt pochylonych pod kątem 72º do poziomu, zakotwionych podstawą w fundamencie i opartych o sąsiednie płyty.Konstrukcję płyty stanowi ruszt stalowy złożony z poszycia stalowego wykonanego z blachy nierdzewnej gr. 6 mm. W płytach wycięcie na tafle szklane. Fundament stanowią ławy żelbetowe w formie trójkąta równobocznego.
Płyty symbolizują trzy Rzeczpospolite: pierwsza z wizerunkiem denara Bolesława Chrobrego, gdzie orzeł piastowski jest archetypem godła państwowego, druga z rękopisem Pieśni legionów polskich we Włoszech Józefa Wybickiego, trzecia Rzeczpospolita to jeszcze niezapisana karta historii. Wspólne błękitne tło elementów szklanych trzech płaszczyzn przypomina o ciągłości narodu i myśli niepodległościowej. W ramach realizacji pomnika dokonano zagospodarowania terenu wokół monumentu. Plac pomnikowy i aleja platanowa zostały włączone w ciągi piesze i rowerowe otwierając perspektywę na pobliskie Wzgórza Bukowe.
Miasta w pobliżu:
Współrzędne:   53°22'37"N   14°39'8"E

Komentarze

  • A poza tym ławeczki wokół Pomnika są ulubionym miejscem na Poaków nocne rozmowy :).
Ten obiekt został ostatnio modyfikowany 6 lat temu