Kościół pw. św. Jana Chrzciciela (Nowa Brzeźnica)

Poland / Lydzkie / Radomsko / Nowa Brzeźnica / ul. Zamkowa, 1
 architektura gotycka, architektura neogotycka, zabytkowy budynek, 1904_construction (en), kościół katolicki, 15th century construction (en)
 Dodaj zdjęcie

Murowany, neogotycki kościół pw. św. Jana Chrziciela w Nowej Brzeźnicy (gmina w miejscu, powiat pajęczański został wzniesiony w 1904 r. w miejscu poprzedniej, gotyckiej świątyni ufundowanej w 1417 r. przez króla Władysława Jagiełłę a ukończonej prawdopodobnie 30 lat później.

W bryłę obecnego kościoła – pomiędzy prezbiterium a transeptem - wtopiona jest znacznie starsza, gotycka dzwonnica stanowiąca właśnie pozostałość pierwotnego kościoła. W przyziemiu tej czworobocznej, oszkarpowanej budowli o trzech kondygnacjach zachowały się pomieszczenia sklepione kolebkowo. W dolnej części znajdują się 3 półkoliście zamknięte wnęki, a w górnych partiach charakterystyczne okna. Warto również zwrócić uwagę na ostrołukowe odrzwia z kutą kratą zdobione rozetkami.

We wnętrzu neogotyckiej świątyni uwagę przykuwa ołtarz główny z obrazem Wniebowzięcia Matki Boskiej, wspominanym w źródłach w 1683 r. a namalowanym prawdopodobnie w 2. poł. XVII stulecia oraz XVIII-wieczny feretron. Warto również zobaczyć marmurowe epitafium Krzysztofa Płazy, zmarłego w 1638 r. z klęczącą postacią dziecka pod krucyfiksem i herbami Topór, Wąż, Korab oraz Nowina, a ponadto: epitafium Ludwika (+1797) i Teresy ze Święckich (+1804) Madalińskich oraz kamienną, późnorenesansową płytę z 1. poł. XVII wieku z płaskorzeźbą fundatorów klęczących pod krzyżem.

Obok kościoła wznosi się murowana plebania z 1884 r. Na cmentarzu parafialnym stoi murowana kaplica cmentarna z przełomu XIX i XX w. Na teren cmentarza prowadzi brama z 1836 r. przebudowana w początkach XX w.

Obiekt wpisany do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa pod nr rej.: A/128 z 16.07.2012 roku.
Miasta w pobliżu:
Współrzędne:   51°4'53"N   19°10'53"E
Ten obiekt został ostatnio modyfikowany 5 lat temu