Biała Góra

Poland / Zachodnio-Pomorskie / Swinoujscie /
 placówka naukowo-badawcza, closed / former military (en)

W latach 30. XX w. tutaj Niemcy na Weiser Berg wybudowali Kompleks Wojskowy dla Szkoły Artylerii Pokładowej Kriegsmarine,a w okresie wojny tutaj rozmieszczono Marine Flak Schule III ze stanowiskami armat przeciwlotniczych dużego kalibru. Po wojnie obiekt zajęły wojska rosyjskie, które w 1946 r. opuściły obiekt demontując wszelkie urządzenia poniemieckie, obiekt wykorzystywali saperzy MW. W 1949 r. obiekt wybrano na bazę dla nowo powołanej 17 baterii artylerii nadbrzeżnej, około 5 km od Międzyzdrojów, na krawędzi najwyższego na polskim wybrzeżu klifu - na zewnętrznej krzywiźnie zatoki. Umożliwiało to wsparcie ogniowe obrony Bazy MW w Świnoujściu oraz jednostek obrony wybrzeża zwalczania desantu na plaży między Świnoujściem a Międzyzdrojami. Przez 10 lat rozbudowywano poniemiecką bazę na Białej Górze, budując kilkadziesiąt żelbetonowych schronów, które były precyzyjnie wkomponowane w nadmorski teren leśno-wydmowy poprzecinany głębokimi jarami. Zbudowano 2 schrony dwupiętrowe, oraz 2 trzypiętrowe dla 4 dział kalibru 130 mm, a na krawędzi klifu schron-monolit dla Punktu Kierowania Ogniem. W okolicy wybudowano polowe obiekty inżynieryjne dla 10. i 11. batalionowego rejonu umocnionego. 17. BAS miał numer JW 5018. W 1964 r. rozlokowano tutaj 30. Kompanię Chemiczną (JW 2454) Komendy Portu Wojennego Świnoujście, która zabezpieczała port oraz jednostki 8. FOW. W 1974 r. rozlokowano tutaj kolejną jednostkę: 8 FOW - 8 dywizjon przeciwlotniczy (18 armat S60 kalibru 57 mm) - JW 1905. Obie te jednostki opuściły Janogród w 2003 r., przenosząc się do Dziwnowa. Obiekt wojsko opuściło w 2002 r.
Gdy w 1949 r. komenda PW Świnoujście - szukała miejsce dla rozmieszczenia 17 BAS-u, wybrano poniemiecki obiekt na Białej Górze. Teren był idealny, dobrze zachowane obiekty poniemieckie, wysoki klif, teren skryty w bukowej puszczy, od imienia komendanta Garnizonu Świnoujście kpt. Jana Gruby, obiekt ten nazwano Janogród. Nazwa ta funkcjonowała we wszystkich dokumentach wojskowych, aż do czasu opuszczenia tego terenu przez wojsko tj. do maja 2002 r.
Obok Białej Góry, na wzgórzu Gosań rozlokowano obiekt 326-POWiT MW, w latach 70. XX w. na wieży umieszczono radar N-23 Daniela.

Od siedmiu lat działa tutaj Stacja Monitoringu Środowiska UAM w Poznaniu. Stacja Bazowa Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego w Białej Górze zobowiązana jest do realizacji programu podstawowego ZMŚP, zgodnie z wytycznymi ZMŚP dotyczącymi: organizacji sieci pomiarowej, poboru próbek, analiz laboratoryjnych i wykonania raportów. Program podstawowy realizowany w stacji w Białej Górze w ramach sieci Stacji Bazowych Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego:

meteorologia (A1),
zanieczyszczenie powietrza (B1),
chemizm opadów atmosferycznych i pokrywy śnieżnej (C1),
chemizm opadu podkoronowego (C2),
chemizm spływu po pniach drzew (C3),
metale ciężkie i siarka w porostach (D1),
gleby (E1),
chemizm roztworów glebowych (F1),
wody podziemne (F2),
chemizm opadu organicznego (G2),
wody powierzchniowe – rzeki (H1),
wody powierzchniowe – jeziora (H2),
flora i roślinność zlewni reprezentatywnej (J1),
struktura i dynamika szaty roślinnej (J2),
uszkodzenia drzew i drzewostanów (K1),
epifity nadrzewne (M1),
fauna epigeiczna (O1)

Więcej: www.informacje.info-polska.com.pl/artykul_stacja-monito...

www.staff.amu.edu.pl/~zmsp/bialagora.html
Miasta w pobliżu:
Współrzędne:   53°56'45"N   14°28'40"E

Komentarze

  • Czy ktoś się orientuje jaka tu była jednostka i co tu jest obecnie ? Zabudowania wyglądają na stare, poniemieckie - co tu było kiedyś - przed i w czasie wojny?
  • Przed wojną znajdowała się szkoła artylerii pokładowej Kriegsmarine,a po wojnie ulokowano tam polski BAS 17.
  • Mówiąc szczerze, miejsce to nie wygląda na opuszczone przez jednostki WP czy też MW. Może na ten teren przeniosła się jakaś inna jednostka?
  • Część terenu faktycznie jest wojskowa i nie ma tam dostępu. Kilka budynków jest zagospodarowane m.in. przez WPN, UAM Poznań czy Archiwum Państwowe, reszta jest w miarę dobrze zabezpieczona i czeka na lepsze czasy.
  • I się nie doczeka. Lepsze czasy już były, a w szczególności dla takich obiektów.
  • Szkoda tych obiektów stoją i marnują się w końcu się rozpadną a są to obiekty na których by można było jeszcze zrobić pieniądze szczególnie w tym rejonie no ale WAM ma swoje procedury i prędzej to się rozleci niż oni zmądrzeją !
  • wypoczywałem tutaj w latach 98-99 na pierwszej bateri przciwlotniczej
  • Wychodziłem z wojska (JW 1905) w grudniu 2002r. i jeszcze była. Z tego co wiem to przenieśli ją do Dziwnowa w 2003r
  • Zima 98. 2 Bateria przeciwlotnicza. Piękny czas. Pozdrawiam Wszystkich z tych lat !!!
  • O boże szkoda jednostki, służyłem tam w latach 87/89 jest co wspominać teraz.
  • Rocznik 1977 - 1978. Komendantem Kompani Chemicznej JW 2454 był wówczas por.Czesław Smoliński
  • Odbywałem tu ćwiczenia rezerwy z zakresu spania, plażowania i picia w 2004 i 2005 roku i wtedy szykowali tu kilka budynków pod jakieś cele wypoczynkowe.
  • Pokaż wszystkie komentarze
Ten obiekt został ostatnio modyfikowany 5 lat temu